Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Gwiazdy sportu w karykaturze.

Tytuł: Gwiazdy sportu w karykaturze. Zapomniana sztuka Edwarda Ałaszewskiego
11 lipca - 18 października 2012
Kurator Sebastian Glica

Edward Ałaszewski związany był ze sportem nie tylko jako wybitny karykaturzysta.
Urodził się w Łodzi 29 czerwca 1908 r. W młodości był wszechstronnym sportowcem - grał w siatkówkę w Łódzkim Klubie Sportowym, z którym zdobył dwukrotnie mistrzostwo Polski, uprawiał koszykówkę w YMCA oraz piłkę nożną w Klubie Turystów.
Po ukończeniu szkoły średniej nie miał możliwości kontynuowania nauki w Łodzi, dlatego wyjechał z rodzinnego miasta. Po odbyciu służby wojskowej w szkole podchorążych, krótko występował w drużynie krakowskiej Wisły – rozgrywając jedno spotkanie jako piłkarz w rozgrywkach ligowych. Ostatecznie osiedlił się w Warszawie, gdzie nadal uprawiał sport w Polonii oraz kontynuował naukę w Instytucie Wychowania Fizycznego – obecnie jest to Akademia Wychowania Fizycznego.
W 1935 r. Ałaszewski debiutował na łamach „Przeglądu Sportowego” jako karykaturzysta.
Jego największe osiągnięcia artystyczne przypadają na lata po 1945 r. Od 1950 r. współpracował zarówno z prasą sportową: „Przeglądem Sportowym”, „Sportowcem”, katowickim „Sportem”, jak i najważniejszymi wówczas polskimi dziennikami i czasopismami: „Trybuną Ludu”, „Magazynem Polskim”. W swoich karykaturach uwiecznił największe gwiazdy polskiego sportu: Helenę Konopacką, Janusza Sidłę, Elżbietę Duńską-Krzesińską, Jerzego Kuleja, Wojciecha Fortunę,  Tadeusza Ślusarskiego, Władysława Kozakiewicza i wielu innych.
Edward Ałaszewski pozostał blisko związany z Łodzią. Szczególnie interesował się losami Łódzkiego Klubu Sportowego. W wyjątkowy sposób uświetnił zdobycie przez ŁKS mistrzostwa Polski w piłce nożnej w 1958 r.  przygotowując cykl karykatur piłkarzy klubu.
Edward Ałaszewski był laureatem wielu nagród za swoją działalność artystyczną, m. in.  został w 1975 r. nagrodzony złotym i srebrnym medalem na międzynarodowej wystawie rysunków satyrycznych we włoskiej Anconie.
Zmarł 11 grudnia 1983 r. w Warszawie.

EDUKACJA

Wystawie towarzyszą karty edukacyjne, specjalnie przygotowane z myślą o indywidualnych odbiorcach.
Poniżej, klikając w obrazek, można pobrać je na swój komputer.
Karty dostępne są również na ekspozycji.
Zapraszamy do zabawy

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum