Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Muzeum

120 lat igrzysk olimpijskich

"120 lat igrzysk olimpijskich. Łodzianie w letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich"
3 sierpnia – 30 listopada 2016 r. (wystawa skrócona)
Miejsce: Oddział Sportu i Turystyki MMŁ
ul. ks. I. Skorupki 21
Kurator: Sebastian Glica
Wernisaż: 3 sierpnia (środa), godz. 17:00

W piątek, 5 sierpnia, rozpoczęły się kolejne letnie igrzyska olimpijskie. Po raz pierwszy w historii odbyły się one w Ameryce Południowej – brazylijskim Rio de Janeiro.

Igrzyska olimpijskie są konsekwencją pomysłu na ożywienie „greckiej legendy”. Wpływ na ich organizację  miały odkrycia archeologiczne, przede wszystkim związane z odkopanymi przez archeologów ruinami Olimpii (prace prowadzone były od 1829 roku). „Odkrycie” starożytnych igrzysk stanowiło asumpt do podjęcia w drugiej połowie XIX w. decyzji o reaktywacji idei olimpijskiej.

Nowożytne igrzyska olimpijskie zostały zorganizowane po raz pierwszy w Atenach, w 1896 r. W ciągu 120 lat stały się zarówno najważniejszą sportową imprezą, a także jednym z najistotniejszych ruchów ogólnoświatowych, ogniskujących zainteresowanie nie tylko sportowych kibiców.

Reprezentacja Polski po raz pierwszy wystąpiła na igrzyskach w Paryżu, w 1924 r. Od początku w składzie drużyny znajdowali się sportowcy z Łodzi oraz najbliższego regionu. Jeszcze w okresie międzywojennym  zdobyliśmy pierwsze olimpijskie medale: dyskobolka z Pabianic – Jadwiga Wajs (dwukrotnie) oraz łodzianka Maria Kwaśniewska w rzucie dyskiem. Po 1945 r. łódzcy sportowcy wywalczyli kolejnych 12 medali.

Wystawa „120 lat igrzysk olimpijskich” przybliży zarówno historię igrzysk olimpijskich, jak i biorących w nich udział sportowców z Łodzi. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną olimpijskie pamiątki łodzianek i łodzian oraz plakaty z letnich igrzysk olimpijskich.

Otwarciu wystawy w dniu 3 sierpnia towarzyszyła prelekcja ilustrowana prezentacją multimedialną: „Łódź olimpijska. Łodzianie w letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich” – prowadzenie: Sebastian Glica.    

Uczestnicy prelekcji zostali nie tylko zaznajomieni z historią olimpijskich startów łodzian, ale także dowiedzieli się, dlaczego w nazwie zawodów w Rio de Janeiro pojawia się informacja, że będą to 31. Igrzyska (choć faktycznie sportowcy będą latem rywalizować o olimpijskie medale po raz  28.), a także z jakiego powodu igrzyska w 1956 r. odbyły się na dwóch kontynentach: w Australii i Europie.

Zdjęcie: Brązowe medalistki igrzysk olimpijskich w Meksyku w 1968 r., siatkarki łódzkiego Startu: Lidia Chmielnicka-Żmuda i Barbara Niemczyk, ze zbiorów MMŁ
Zdjęcie główne: Jadwiga Wajs rzuca dyskiem podczas igrzysk olimpijskich w Berlinie w 1936 r., ze zbiorów MMŁ

EmailDrukuj Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum