Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Muzeum

Widzew w Lidze Mistrzów. 20 lat po

„Widzew w Lidze Mistrzów. 20 lat po”
Wystawa z okazji 20. rocznicy awansu piłkarzy Widzewa do Ligi Mistrzów
17 września – 30 listopada 2016 r. (wystawa skrócona)
Organizatorzy: OSK „Tylko Widzew” i Oddział Sportu i Turystyki MMŁ
Miejsce: Oddział Sportu i Turystyki MMŁ, ul. ks. I. Skorupki 21
Osoby odpowiedzialne: Marcin Chruścik i Tomasz Gawroński (OSK „Tylko Widzew), Sebastian Glica


W 1996 r. piłkarze klubu sięgnęli po trzecie mistrzostwo Polski. Po dramatycznych spotkaniach z Broendby IF wywalczyli następnie, jako drugi polski zespół, awans do najważniejszych rozgrywek pucharowych na starym kontynencie. W spotkaniach grupowych rywalizowali z Borussią Dortmund, Atletico Madryt i Steauą Bukareszt.

Wystawa prezentuje drogę Widzewa do Ligi Mistrzów: powołanie w 1991 r. na bazie sekcji piłkarskiej pierwszej w Polsce Sportowej Spółki Akcyjnej, budowę zespołu w pierwszej połowie lat 90. XX w., wreszcie dwa tytuły mistrzów Polski wywalczone w latach 1996-1997 oraz występy w Champions Leagues.
Na ekspozycji zaprezentowanych zostało blisko 80 zdjęć ukazujących zarówno zdobycie przez piłkarzy klubu tytułów mistrzów Polski, jak i mecze w Lidze Mistrzów. Materiał ikonograficzny uzupełniony został prezentacją koszulek piłkarzy Widzewa z lat 90. XX w., programów, biletów, proporczyków i okolicznościowych wydawnictw z Ligi Mistrzów, a także szalików i koszulek kibiców klubu z połowy lat 90. XX w.   

W wernisażu wystawy, który odbył się 17 września uczestniczyło około 100 gości, w tym piłkarze, trenerzy i działacze Widzewa, którzy w latach 1996-1997 dwukrotnie wywalczyli mistrzostwo Polski oraz występowali w Champions League – piłkarze: Marek Citko, Ryszard Czerwiec, Tomasz Łapiński, Andrzej Michalczuk, Tomasz Muchiński, Piotr Szarpak, Maciej Szczęsny, Mirosław Szymkowiak, Paweł Wojtala i Marcin Zając, trenerzy: Franciszek Smuda i Andrzej Pyrdoł, kierownik drużyny Tadeusz Gapiński, masażysta Wojciech Walda oraz prezes klubu Andrzej Pawelec.

Wystawa „Widzew w Lidze Mistrzów. 20 lat po” będzie udostępniona zwiedzającym, poza standardowymi godzinami otwarcia Oddziału Sportu i Turystyki MMŁ, także w godz. 10.00-14.00 w następujące soboty i niedziele: 24 i 25 września, 22 i 23 października oraz 19 i 20 listopada.

EmailDrukuj Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum