Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Oddział Sportu i Turystyki

Łodzianie w piłkarskiej kadrze Polski

Tytuł: Łodzianie w piłkarskiej kadrze Polski
13 czerwca - 31 grudnia 2012

Kurator wystawy: Sebastian Glica
Miejsce: siedziba Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi, Hala Sportowa, ul. ks. I. Skorupki 21

Wystawa przygotowana została w związku z organizowanymi w 2012 r. w Polsce piłkarskimi mistrzostwa Europy.

Ekspozycja przybliża najwybitniejszych piłkarzy związanych z naszym miastem – reprezentantów Polski. Na blisko 100 fotografiach prezentujemy nie tylko uczestników największych światowych imprez w piłce nożnej, ale także piłkarzy, którzy reprezentowali nasz kraj w okresach, gdy drużyna narodowa nie odnosiła sukcesów na arenie międzynarodowej. Część ikonograficzna uzupełniona jest prezentacją pamiątek łódzkich piłkarzy: pokazujemy, m.in., srebrny medal Jana Tomaszewskiego z letnich Igrzysk Olimpijskich w Montrealu z 1976 r., identyfikatory z mistrzostw świata Zbigniewa Bońka i Włodzimierza Smolarka, programy meczowe, odznaki klubowe, puchary oraz pamiątki Widzewa i ŁKS-u z czasów największych sukcesów. Ważną część wystawy stanowią również dwa sztandary Łódzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej oraz sztandar Łódzkiego Klubu Sportowego z początku lat 20. XX w.

Łódź od ponad 100 lat jest ważnym ośrodkiem piłkarskim. Pierwsze spotkanie w tej dyscyplinie rozegrały łódzkie zespoły: Stowarzyszenia Sportowego Union i Towarzystwa Cyklistów-Turystów w sierpniu 1906 r.  Wkrótce piłka nożna stała się najpopularniejszą dyscypliną sportową Łodzi, uprawianą w okresie międzywojennym w 79 stowarzyszeniach sportowych. W 1927 r. Łódzki Klub Sportowy i Klub Turystów (kontynuujący tradycje Towarzystwa Cyklistów-Turystów) współtworzyły rozgrywki I ligi piłkarskiej. W okresie międzywojennym w rozgrywkach najwyższego szczebla rozgrywek brały udział także dwa inne łódzkie zespoły: Łódzkie Towarzystwo Sportowo-Gimnastyczne oraz Klub Sportowy Union-Touring. Największe sukcesy łódzkiego piłkarstwa miały jednak miejsce po II Wojnie Światowej. Łódzkie zespoły zdobyły wówczas sześć razy mistrzostwo Polski (cztery razy Widzew i dwa razy Łódzki Klub Sportowy). Łódzcy piłkarze uczestniczyli również z kadrą Polski w największych sukcesach polskiego futbolu. Piłkarze z naszego miasta w reprezentacji Polski występują od początku lat 20. XX w. Wawrzyniec Cyll z ŁKS-u uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 r. Jego kolega klubowy – Antoni Gałecki zajął z drużyną narodową czwarte miejsce na olimpiadzie w Berlinie w 1936 r. oraz uczestniczył w piłkarskich mistrzostwach świata we Francji w 1938 r. Po 1945 r. piłkarze ŁKS-u: Jan Tomaszewski i Mirosław Bulzacki zajęli trzecie miejsce na niemieckim mundialu w 1974 r. Jan Tomaszewski został również wicemistrzem olimpijskim w 1976 r. Piłkarze Widzewa: Zbigniew Boniek, Józef Młynarczyk, Władysław Żmuda i Włodzimierz Smolarek oraz Marek Dziuba z ŁKS-u, zajęli trzecie miejsce na mistrzostwach świata w Hiszpanii w 1982 r.
W reprezentacji Polski wystąpiło ponad 100 łódzkich piłkarzy. Warto podkreślić, że nie byli to wyłącznie futboliści ŁKS-u i Widzewa, ale także Klubu Turystów i Łódzkiego Towarzystwa Sportowo-Gimnastycznego.

EmailDrukuj Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum