Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Oddział Sportu i Turystyki

Łódzki sport podczas II Wojny Światowej

W związku z przypadającą  70. rocznicą zakończenia II Wojny Światowej zapraszamy do Oddziału Sportu i Turystyki MMŁ na prelekcję przybliżającą łódzki sport podczas niemieckiej okupacji: Łódzki sport podczas II Wojny Światowej - wykład z cyklu Z dziejów łódzkiego sportu i turystyki.

W czasie trwania okupacji niemieckiej łódzki sport poniósł niepowetowane straty. Wielu wybitnych łódzkich sportowców, trenerów i działaczy zostało zamordowanych, inni byli więźniami obozów koncentracyjnych, więzień o charakterze politycznym oraz obozów jenieckich. Ludności polskiej zakazano korzystania z urządzeń sportowych, a nawet jazdy na rowerze i kąpieli w miejscach publicznych. Jeszcze większe represje dotknęły ludność żydowską, która została zgrupowana, w utworzonym 8 lutego 1940 r., Litzmannstadt Ghetto. W wyniku katorżniczej pracy oraz realizowanej przez hitlerowców polityki eksterminacji, prawie wszyscy łódzcy Żydzi zostali w toku wojny wymordowani. Pomimo zakazu aktywności sportowej ludności polskiej, już na przełomie 1939 i 1940 r. zaczęły być organizowane w mieście pierwsze, nielegalne drużyny piłkarskie. Organizowanie nielegalnych zawodów sportowych wiązało się jednak z ryzykiem aresztowania przez okupantów. Legalna działalność o charakterze sportowym została zarezerwowana w tym okresie wyłącznie dla osób narodowości niemieckiej.

Podczas prelekcji przybliżone zostaną zarówno nielegalne polskie rozgrywki sportowe w okupowanej Łodzi, jak i działalność niemieckich stowarzyszeń sportowych w mieście w tym okresie. Szczególna uwaga zwrócona zostanie na wybitnych łódzkich sportowców – ofiary niemieckiego, a także radzieckiego terroru.

13 maja (środa), godz. 17:00
Prowadzący: Sebastian Glica
Miejsce: Oddział Sportu i Turystyki MMŁ
ul. ks. I. Skorupki 21
Wstęp wolny

EmailDrukuj Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum