Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Lubię wiedzieć w październiku

11 października (niedziela), godz. 11:00
„Polski patriotyzm Artura Rubinsteina”
Spotkanie z muzealnego cyklu Lubię wiedzieć
Prowadzący: Wojciech Grochowalski
Miejsce: Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ
pl. Wolności 2
Wstęp wolny

W siedzibie Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi przy pl. Wolności 2 odbędzie się kolejne muzealne spotkanie edukacyjne w ramach popularnego cyklu Lubię wiedzieć. Naszym gościem będzie Wojciech Grochowalski (1958), prezes zarządu Międzynarodowej Fundacji Muzycznej im. Artura Rubinsteina, organizatora Rubinstein Piano Festival, I edycja 2008, II 2011, III 2013, IV 2015, a także prezes zarządu Fundacji Kultury i Biznesu, wydawca czasopisma „Kultura i Biznes”, organizator uroczystości i corocznych Koncertów Niepodległościowych w Łodzi w przeddzień Święta Niepodległości.

Październikowe spotkanie z cyklu Lubię wiedzieć, poświęcone wybitnemu łodzianinowi i pianiście – Arturowi Rubinsteinowi, przebiegać będzie pod hasłem „Polski patriotyzm Artura Rubinsteina”. Prowadzący spotkanie – Wojciech Grochowalski, który wie o Rubinsteinie prawie wszystko, przygotował niezwykle ciekawe opowieści, wspomnienia i dwa filmy o wielkim muzyku. W trakcie jednego ze wspomnień słuchacze przeniosą się do War Memorial Opera House w San Francisco, gdzie podczas Konferencji Pokojowej Narodów Zjednoczonych, na której utworzono ONZ, Artur Rubinstein dał wyraz swojego polskiego patriotyzmu. Na scenie w sali, gdzie odbywały się obrady i gdzie grał, nie znalazł wśród szeregu flag państw z całego świata flagi Polski. Jak wiadomo Stalin nie zgodził się na udział w konferencji (IV-VI 1945) przedstawicieli rządu polskiego z Londynu, na co milcząco przystali Roosevelt i Churchill. Stalin zabronił nawet umieszczenia polskiej flagi w sali obrad. Polska, tak okrutnie doświadczona w czasie drugiej wojny światowej, piąty „zwycięski” koalicjant, nie była reprezentowana na konferencji pokojowej! Bardzo to dotknęło i oburzyło słynnego już wówczas Rubinsteina, wytknął to uczestnikom konferencji i zwrócił uwagę na Polskę całemu światu.
Oto co powiedział (według przywołanego wspomnienia) przed rozpoczęciem recitalu:

Tutaj, w tej sali, gdzie chce się urządzić przyszłość szczęśliwą świata, brakuje mi chorągwi Polski, za którą walczyliście, która straciła swój kraj! Ja tego nie mogę tolerować, ja wam zagram Hymn Polski, proszę wstać! […] Dalej:
No i wstali. Ja zagrałem nasz hymn „Jeszcze Polska nie zginęła” cudownie, powoli, powolutku... Nie tak jak zwykle ludzie śpiewają, jak mazurka, (nieczytelny fragment), choć jest to Mazurek Dąbrowskiego, ale ja grałem to (tu śpiew Rubinsteina): szaleńczo, bardziej maestoso, z całego serca.
No i to strasznie ich uderzyło. Wszystkie gazety nie pisały o koncercie, tylko o tym. I to się bardzo rozeszło, i Armia Polska tego nigdy nie zapomniała. Nigdy!

Powyższe słowa Artura Rubinsteina przepisano z nagrań archiwalnych Radia Wolna Europa, przechowywanych w Narodowym Archiwum Cyfrowym w Warszawie, przekazanych przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, okręg 2 Nowy Jork.

Dalej na nagraniu słychać wielkie wzruszenie Artura Rubinsteina, następuje dłuższa chwila ciszy. Pianista potwierdza, że jako Polak był z tego wystąpienia bardzo dumny, że był to dla niego jeden z największych momentów w życiu.

Wspomnieniom, anegdotom i opowieściom z życia wirtuoza fortepianu  towarzyszyć będą dwa krótkometrażowe filmy o Arturze Rubinsteinie – wybrane z kilku zrealizowanych przez W. Grochowalskiego, m.in.:
- „Łódź Artura Rubinsteina”, scen. i reż. Wojciech Grochowalski, Łódź 2010, czas trwania 7 min.
- „Artur Rubinstein w San Francisco w 1945 roku”, scen. i reż. Wojciech Grochowalski, Łódź
2012, czas trwania 8 min.

Spotkanie zakończy relacja o powrocie Rubinsteina do Łodzi i do Polski poprzez Fundację i Festiwal jego imienia. W maju 2015 roku odbyła się IV edycja Rubinstein Piano Festival. Wydarzeniu festiwalowemu towarzyszyło pięć wystaw. Jedna z nich  przygotowana została w Akademii Muzycznej w roku 70. rocznicy powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych. Organizatorem wystawy była: Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina, dyrektor festiwalu i autor wystawy – Wojciech Grochowalski.

Wojciech Grochowalski, wydawca, menedżer kultury; inżynier (absolwent Politechniki Łódzkiej) podyplomowo ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Łódzkim i historię na Uniwersytecie Warszawskim. Jest pomysłodawcą i organizatorem powołania w Łodzi fundacji Artura Rubinsteina i utworzenia Festiwalu Rubinsteina, fundacja istnieje od 2005 roku; jest wydawcą ok. 200 książek, autorem kilku z nich, menedżerem kultury, dziennikarzem, wcześniej przedsiębiorcą własnej firmy Papier-service. Mieszka w Łodzi, od 2002 r. redaguje i wydaje m.in. własne czasopismo „Kultura i Biznes”, książki o tematyce historycznej, o kawalerii polskiej (konnej), o gen. Bolesławie Wieniawie-Długoszowskim, o „Solidarności”. Redaguje i wydaję rocznik „Notatnik Rawski” na zlecenie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Rawskiej. Za swoją aktywność na polu kultury został odznaczony m.in. krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i srebrnym medalem Zasłużony Kulturze 'Gloria Artis'; Rawa Mazowiecka nagrodziła go tytułem Rawianin Sukcesu (2012), może i dlatego pisze obecnie książkę monograficzną „Rawa Mazowiecka i ziemia rawska w XX wieku”. Organizuje międzynarodowe wydarzenia muzyczne, dedykowane Arturowi Rubinsteinowi. Dokumentuje życie i aktywność patrona fundacji, organizuje koncerty, wystawy i inne wydarzenia w Łodzi i województwie łódzkim, w Polsce i na świecie, jak chociażby koncerty w Rapperswilu (2008), Paryżu (2010, 2012), Nowym Jorku w Carnegie Hall (2012) z udziałem Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki Moona i 200 dyplomatów ze świata, Brukseli (2013),  Genewie (2015) i inne. Wydaje książki, realizuje filmy dokumentalne o Rubinsteinie, promuje młodych pianistów z Polski i ze świata

Na zdjęciu Artur Rubinstein podczas koncertu. Fotografia ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi

W tym samym dniu, na godzinę 15.00 zapraszamy do siedziby głównej Muzeum, przy ulicy Ogrodowej na Uroczyste Wręczenie Orderu Uśmiechu p. Basi Kaszyńskiej
Więcej informacji...

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum