Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Wykład Makabi, Sztern, Jutrznia… Sport żydowski w Łodzi i wernisaż

14 października (środa), godz. 17:00
Wykład Makabi, Sztern, Jutrznia… Sport żydowski w Łodzi i wernisaż wystawy Zapomniane dziedzictwo. Żydowskie kluby i stowarzyszenia sportowe w Łodzi
Miejsce: Oddział Sportu i Turystyki MMŁ
Hala Sportowa, ul. ks. I. Skorupki 21
Wstęp wolny

Ludności żydowska Łodzi stosunkowo późno – w porównaniu po mieszkańców miasta narodowości niemieckiej i polskiej – zaczęła wyrażać zainteresowanie aktywnością na polu szeroko pojętego wychowania fizycznego. Dopiero narodziny ruchu syjonistycznego, a także powstawania żydowskich lewicowych organizacji społecznych i politycznych spowodowały, że zaczęły być organizowane pierwsze żydowskie kluby i stowarzyszenia sportowe. Sport, który nie był akceptowany w żydowskich środowiskach religijnych, stał się wśród organizacji syjonistycznych i lewicowych jeszcze jednym ze sposobów wychowania młodego pokolenia, a także dbania o jego rozwój fizyczny.
Podczas wykładu przybliżone zostaną zarówno początki sportu żydowskiego w Łodzi – przypadające na drugą dekadę XX w., jak i jego oblicze w okresie międzywojennym. Zaprezentowani zostaną najwybitniejsi łódzcy sportowcy narodowości żydowskiej do 1939 r., a także społeczne i polityczne uwarunkowania, które doprowadziły do podjęcia przez żydowskich mieszkańców miasta aktywności sportowej.
Po wykładzie otwarta zostanie wystawa czasowa Zapomniane dziedzictwo. Żydowskie kluby i stowarzyszenia sportowe w Łodzi.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum