Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Popołudnie z Aleksandrem Tansmanem

15 listopada (niedziela), godz. 16:00 - 18:00
Popołudnie z Tansmanem
godz. 16:00 Pokaz filmu Aleksandra Tansmana tournée dookoła świata Miejsce: Sala Lustrzana
godz. 17:00 Oprowadzanie kuratorskie po stałej ekspozycji Aleksander Tansman - warsztat kompozytora Miejsce: Panteon Wielkich Łodzian, Gabinet Aleksandra Tansmana
Prowadząca: Magdalena Krajewska-Sochala
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny


15 listopada mija rok od otwarcia w Muzeum wyjątkowej, bo interaktywnej i multimedialnej stałej wystawy poświęconej postaci Aleksandra Tansmana, wielkiego kompozytora, pianisty i dyrygenta. 15 listopada 2015 roku to również 29. rocznica jego śmierci. Z tej okazji zapraszamy na specjalny pokaz filmu "Aleksandra Tansmana tournée dookoła świata" oraz oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji "Aleksander Tansman - warsztat kompozytora"

Unikalny film "Aleksandra Tansmana tournée dookoła świata" to dokumentalny zapis rozmowy z Aleksandrem Tansmanem, zrealizowany w 1985 roku przez Janusza Cegiełłę i Tadeusza Kopela. Kompozytor opowiada w nim o swoim życiu, m.in. o dzieciństwie w Łodzi, wyjeździe do Paryża; o podróżach, tych mniejszych i tych dalekich, jak np. podróż ze swoją muzyką dookoła świata. Najwięcej miejsca w swej narracji poświęca nie tyle sobie i własnym osiągnięciom, ile swym przyjaciołom, m.in. Charliemu Chaplinowi, Georgowi Gershwinowi czy Igorowi Strawińskiemu, bliskim, wielkim, których spotykał na drodze swego wyjątkowo barwnego i twórczego życia. Film jest więc niebywałą okazją do spotkania z postacią wielkiego kompozytora, otwartego, ciepłego i pogodnego człowieka.

Po pokazie filmu odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie, która opowiada nie tylko o samej postaci kompozytora ale również angażuje zwiedzającego do aktywnego odkrywania zagadnień muzycznych. Dodatkową wartością wystawy są multimedialne aplikacje angażujące zwiedzających oraz zapoznające ich ze zjawiskami akustycznymi i różnymi sposobami zapisu muzyki. Do dyspozycji gości będą jedyne w Polsce: interaktywne stanowisko dyrygenckie, na którym będzie można poznać tajniki dyrygentury oraz interaktywne studio montażowe, ukazujące z bliska pracę reżysera dźwięku. Co ważne, we wszystkich aplikacjach wykorzystana została koncepcja warstw, czyli możliwość dostosowania na bieżąco przez użytkownika prezentowanych treści do własnego poziomu zainteresowania i kompetencji odbiorczych.
Goście zwiedzający wystawę mogą obejrzeć niezwykle ciekawe pamiątki po kompozytorze, które zostały przekazane do Muzeum Miasta Łodzi przez córki Aleksandra Tansmana, Marianne i Mireille oraz jego biografa, Janusza Cegiełłę. Wśród nich znajdują się liczne zdjęcia artysty, partytury, a także przedmioty towarzyszące mu w życiu zawodowym (np. pulpit kompozytorski - prezent od Igora Strawińskiego), codziennym (np. własnoręcznie wykonana przez córki Tansmana talia kart) oraz w trakcie podróży (np. aparat fotograficzny czy paszport).

7685768876937696
7697770577117719
7721772277247726
7727772877307731
77337735

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum