Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Noc Muzeów 2016

Tradycyjnie jak co roku zapraszamy na Noc Muzeów do Muzeum Miasta Łodzi. W tym roku odbywa się ona z 14 maja (sobota) na 15 maja (niedziela) w godz. 18.00-01.00, a udział biorą: siedziba główna - Pałac Poznańskich, Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych oraz Muzeum Kanału "Dętka". Z uwagi na nocne otwarcie tych placówek, w sobotę i niedzielę w ciągu dnia będą one nieczynne.

Zasady zwiedzania w Noc Muzeów:

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona
Wejścia co godzinę o pełnych godzinach w grupach 250-osobowych (ostatnie wejście o godz. 0.00)

Specjalnie na Noc Muzeów w siedzibie głównej Muzeum Miasta Łodzi – Pałacu Poznańskich zostanie zaaranżowany „kącik melomana”. Miejsce to będzie wyposażone w sprzęt Łódzkich Zakładów Radiowych Unitra Fonica. Zaprezentujemy zestawy muzyczne z kilku dziesięcioleci istnienia przedsiębiorstwa: lat 50., 60., 70. i 80. Goście muzeum będą mogli zatrzymać się na chwilę przy urządzeniach, poznać ich historię, posłuchać czarnych płyt i zrobić pamiątkową fotografię. Prezentacja ta łączy się z zaplanowaną na lipiec br. wystawą o Fonice. Mamy nadzieję, że zachęci Zwiedzających do współpracy przy jej realizacji poprzez podzielenie się fotografiami, płytami lub sprzętami, zalegającymi w szafach i piwnicach. Zapraszamy dawnych pracowników zakładów do skontaktowania się z muzeum.

Ponadto w Noc Muzeów można będzie obejrzeć wystawy stałe (zabytkowe wnętrza Pałacu Poznańskich dające niepowtarzalną okazję, by poczuć atmosferę architektury rezydencjonalnej z przełomu XIX i XX wieku), wystawę czasową "Andrzej Gieraga. Progresje", a także Panteon Wielkich Łodzian (gabinety Juliana Tuwima, Władysława Reymonta, Jerzego Kosińskiego, Aleksandra Tansmana, Artura Rubinsteina, Karla Dedeciusa oraz Gabinet Prof. Jana Karskiego).

Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ
pl. Wolności 2
Wstęp bezpłatny (ostatnie wejście o godz. 0.15)

Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ zaprasza do odwiedzenia placówki podczas tegorocznej Nocy Muzeów. W czasie wydarzenia udostępnione zostaną dwie wystawy stałe dotyczące dziejów i wielokulturowego charakteru Łodzi: „Wiele wyznań, jedno miasto” oraz „Plac Wolności, dawniej Rynek Nowego Miasta”. W czasie Nocy Muzeów prezentowana będzie także wystawa czasowa ukazująca bogactwo i różnorodność tradycji prawosławnej na ziemiach polskich - „Kolory Prawosławia. Polska”, której towarzyszyć będzie pokaz slajdów i filmów.

Muzeum Kanału „Dętka”
plac Wolności
Wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona
Wejścia co 15 min w grupach 15-osobowych (ostatnie wejście o godz. 0.45)

Muzeum Kanału „Dętka” zaprasza na nocne zwiedzanie pod opieką przewodnika. Ciesząca się nieustającym zainteresowaniem placówka w Noc Muzeów będzie otwarta przez siedem godzin.
„Dętka” to podziemny, owalny zbiornik na wodę, wybudowany w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Jako jeden z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji zaprojektowany został przez brytyjskiego inżyniera, Williama Heerleina Lindleya. Nadzór nad całością prac budowlanych sprawował inżynier Stefan Skrzywan, budowniczy łódzkich wodociągów. Korytarzem „Dętki, wykonanym z czerwonej cegły można obejść plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na około półtora metra, co sprawia, że spokojnie można nim spacerować. Jest połączony zasuwami ze zbiegającymi się przy Placu Wolności kilkoma kanałami. W 2008 roku „Dętka” została przekształcona w muzeum, a jej wnętrze opatrzone archiwalnymi zdjęciami z czasów budowy kanalizacji w Łodzi oraz artystyczną instalacją przygotowaną przez Roberta Kuśmirowskiego - twórcę pochodzącego z naszego miasta.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum