Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Spotkanie „130 lat łódzkich cyklistów"

11 maja (środa), godz. 17.00
„130 lat łódzkich cyklistów. Z historii kolarstwa w Łodzi i regionie”
Spotkanie z cyklu „Z dziejów łódzkiego sportu i  turystyki”

Prowadzący: Leszek Fabian, Sebastian Glica
Miejsce: Oddział Sportu i Turystyki MMŁ
Hala Sportowa, ul. Ks. I. Skorupki 21
Wstęp wolny

Początki łódzkiego kolarstwa sięgają lipca 1886. Wówczas powstało Towarzystwo Łódzkich Cyklistów. Było ono pierwszym w mieście stowarzyszeniem, w którym uprawiano sport kolarski, a także tenis ziemny i łyżwiarstwo.

Założyciel Towarzystwa, Robert Reiger, skupił wokół siebie pierwszych posiadaczy welocypedów (rowerów). Wynajęli oni plac przy kościele Podwyższenia św. Krzyża, gdzie urządzili tor kolarski.
Towarzystwo Łódzkich Cyklistów grupowało osoby wyłącznie narodowości niemieckiej. Polskim miłośnikom kolarstwa na przełomie 1886/1887 r. odmówiono przyjęcia w poczet członków stowarzyszenia, założyli oni więc w 1889 r. Konsulat Łódzki Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów – stowarzyszenie uznawane za najstarszą polską organizację sportową Łodzi.

Kolarstwo wkrótce stało się jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportu w Łodzi. Wystarczy wspomnieć, że w okresie międzywojennym uprawiane było aż w 46 klubach i stowarzyszeniach sportowych. Od lat 20. XX w. łódzcy kolarze zaczęli także odnosić znaczące sukcesy na torach i szosach nie tylko naszego kraju: startowali w igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata, licznie reprezentowali także nasze miasto podczas najważniejszych wyścigów wieloetapowych.

Podczas spotkania przybliżone zostaną zarówno początki łódzkiego kolarstwa, jak i lata największych triumfów naszych kolarzy. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na łódzkich kolarzy – olimpijczyków, z medalistami olimpijskimi: Andrzejem Bekiem i Mieczysławem Nowickim na czele. Przedstawimy również współczesne oblicze łódzkiego kolarstwa i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie perspektywy rysują się przed tą dyscypliną sportu w Łodzi.

Tego dnia zapraszamy także na:

godz. godz. 13.00 Oprowadzanie po wystawie „Podróż malownicza”, więcej>

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum