Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Nabór na sesję naukową "Wielcy Łodzianie: Jicchok Kacenelson"

Zapraszamy do udziału w sesji "Wielcy Łodzianie: Jicchok Kacenelson", która odbędzie się 25 września 2016 r. w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15.

W ramach sesji naukowej zapraszamy do zgłaszania referatów dotyczących życia Kacenelsona, jego twórczości i jej recepcji na świecie, a także środowiska, w którym działał ten znany edukator i poeta, twórca „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie”. Oprócz zaprezentowania wyników badań naukowych chcielibyśmy, aby sesja stała się okazją do stworzenia sieci osób (badaczy, edukatorów, animatorów kultury) zainteresowanych działalnością Kacenelsona. Z wykładem: „Down the ladder of despair: Katzenelson as a commentator of Jewish History” wystąpi dr Moshe Shner, wykładowca Oranim Academic College of Education w Izraelu, autor książki o Kacenelsonie, prywatnie syn Cwi Shnera, jednego z założycieli kibucu Bojowników Getta, gdzie znajduje się Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego Oporu i Holokaustu, Centrum Studiów i Dokumentacji imienia Jicchoka Kacenelsona.

Zgłoszenia (tytuł oraz abstrakt do 200 słów w języku polskim) prosimy przysyłać do dnia 30 czerwca 2016 roku na adres: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it .

Jicchok Kacelenson urodził się w 1886 roku w Koreliczach koło Nowogródka, gdzie przez pierwsze lata życia mieszkał pod opieką babci. W tym czasie ojciec Jakub Beniamin objął posadę dyrektora chederów w Zgierzu i Łodzi. Jicchok przeniósł się do rodziców w wieku sześciu lat i pobierał nauki w szkole prowadzonej przez ojca. Jeszcze przed I wojną światową sam otworzył szkołę w Łodzi, a w okresie międzywojennym prowadził już dwie placówki edukacyjne. Był czynnym uczestnikiem życia literackiego: należał do grupy „Jung Jidysz” i pełnił funkcję prezesa łódzkiego Związku Literatów i Dziennikarzy Żydowskich. Po wybuchu wojny Kacenelson uciekł przed gestapo z Łodzi, a potem przebywał w getcie warszawskim, gdzie w sierpniu 1942 roku stracił żonę i dwóch młodszych synów, wywiezionych do Treblinki. W styczniu 1943 roku wziął czynny udział w pierwszych akcjach zbrojnych bojowników żydowskich, potem ukrywał się na terenie getta. Uzyskał paszporty Hondurasu i w ramach akcji „Hotel Polski” razem z najstarszym synem trafił w maju do obozu internowania w Vittel we Francji. Stamtąd, poprzez obóz przejściowy w Drancy, zostali przetransportowani do Auschwitz, gdzie po przybyciu na miejsce – 1 maja 1944 roku – ponieśli śmierć w komorze gazowej.

Wykład dr. Moshe Shnera oraz wydarzenia towarzyszące sesji (wystawy, działania edukacyjno-animacyjne) stanowią część projektu „Panteon Wielkich Łodzian 2.0” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna”.

Organizatorzy nie zapewniają noclegów oraz wyżywienia, nie jest pobierana opłata konferencyjna. Planowana jest publikacja.

Dodatkowych informacji z ramienia muzeum udziela:
Anna Łagodzińska
Muzeum Miasta Łodzi
42 254 90 11
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum