Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Wykład "Łódź olimpijska"

15 czerwca (środa), godz. 17.00
„Łódź olimpijska. Łodzianie w letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich”
Wykład z cyklu „Z dziejów łódzkiego sportu i turystyki”

Prowadzący: Sebastian Glica
Miejsce: Oddział Sportu i Turystyki MMŁ
Hala Sportowa, ul. ks. I. Skorupki 21
Wstęp wolny

5 sierpnia 2016 r. rozpoczną się kolejne letnie igrzyska olimpijskie. Po raz pierwszy gospodarzem wydarzenia będzie miasto w Ameryce Południowej – brazylijskie Rio de Janeiro.
Igrzyska olimpijskie od wielu lat przykuwają uwagę nie tylko sportowych kibiców z całego świata.  W pierwszej części spotkania spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło, że z zawodów, które na przełomie XIX i XX w.  miały charakter „nieporadnych festynów sportowych (…)  zdradzających raczej stylistyczne cechy upadającej «belle époque»”, powstał jeden z najpotężniejszych w historii ruchów ogólnoświatowych, wykraczający swoim zasięgiem poza sportowe areny.
W drugiej części wykładu przybliżymy udział łodzian w igrzyskach olimpijskich. Zaprezentowane zostaną zarówno pierwsze olimpijskie starty łódzkich sportsmenek i sportowców – datujące się od Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1924 r., jak i największe sukcesy naszych zawodników. Szczególna uwaga zwrócona zostanie na medalistów olimpijskich z Łodzi i najbliższego regionu – w latach 1924-2012 nasi sportowcy zdobyli 16 medali olimpijskich.


Siatkarki łódzkiego Startu, Lidia Chmielnicka-Żmuda i Barbara Niemczyk - brązowe medalistki olimpijskiego z Meksyku w 1968 r., ze zbiorów MMŁ.

Tego dnia zapraszamy także ta:

godz. 10.00 Seminarium „Łódzka secesja - mity, rzeczywistość, szansa dla Łodzi”, więcej>

godz. 16.30 Oprowadzanie dla osób z dysfunkcją wzroku, więcej>

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum