Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Europejskie Dni Dziedzictwa 2016

10, 17 i 18 września Muzeum Miasta Łodzi oraz Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ po raz kolejny włączają się w realizację Europejskich Dni Dziedzictwa. W tych dniach zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach:

10 września (sobota), godz. 11.00
Oprowadzanie po wystawach stałych
Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016

Prowadząca: Beata Kamińska
Miejsce: Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ
pl. Wolności 2
Wstęp wolny

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się oprowadzanie po wystawach stałych prezentowanych w Oddziale Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ - „Wiele wyznań, jedno miasto” oraz „Plac Wolności, dawniej Rynek Nowego Miasta”.

Więcej o wystawach stałych>

17 września (sobota), godz. 10.00
Stary Cmentarz - arcydzieła sztuki sepulkralnej
Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016

Prowadzący: Cezary Pawlak
Miejsce zbiórki: brama główna części katolickiej
Udział bezpłatny

18 września (niedziela), godz. 11.00-14.00
„Spacer szlakiem świątyń i synagog wielowyznaniowej Łodzi”
Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016

Prowadząca: Natalia Scegielniak-Glica
Miejsce zbiórki: plac Kościelny  
Udział bezpłatny
Trasa spaceru: pl. Kościelny (zwiedzanie kościoła WNMP), park Staromiejski, pl. Wolności (zwiedzanie kościoła Zesłania Ducha Św. – dawnego zboru ewangelicko-augsburskiego), ul. Piotrkowska, ul. Rewolucji 1905 r. (zwiedzanie synagogi Reicherów), ul. Piramowicza, ul. Kilińskiego (zakończenie spaceru będzie miało miejsce w cerkwi katedralnej św. Aleksandra Newskiego).

„Spacer szlakiem świątyń i synagog wielowyznaniowej Łodzi” przygotowany został w ramach  Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki”. Celem spaceru jest przypomnienie, że Łódź od 2. poł. XIX wieku była wielonarodową i wielowyznaniową metropolią włókienniczą, na ulicach której mieszał się język polski, niemiecki, jidysz i rosyjski. Życie religijne ogniskowało się wokół chrześcijańskich świątyń (kościołów, zborów i cerkwi) oraz żydowskich synagog. Miejsca modlitwy, wznoszone wg kanonów opartych o wielowiekową tradycję, w wielokulturowym mieście stawały się swoistymi wizytówkami poszczególnych wspólnot. Materialne dziedzictwo Łodzi – miasta wielu religii, w większości zachowało się do dnia dzisiejszego. Wyjątek stanowią synagogi wyburzone przez niemieckich okupantów podczas II wojny światowej, choć szczęśliwie zachowała się prywatna synagoga rodziny Reicherów. Trasa spaceru poprowadzi po obiektach kultu wielowyznaniowej Łodzi  – przybliżone będą ich dzieje oraz wyjaśniona zostanie bogata symbolika architektury i dekoracji wnętrz. Uczestnicy będą  mieli możliwość zwiedzenia kościołów Wniebowzięcia NMP oraz Zesłania Ducha Św. (dawnego kościoła ewangelicko-augsburskiego). Ponadto udostępnione zostaną: cerkiew katedralna św. Aleksandra Newskiego oraz synagoga Reicherów.  Możliwość zwiedzenia tych obiektów oraz spotkanie z przedstawicielami wspólnot wyznaniowych zapewne stanie się cennym doświadczeniem dla spacerowiczów chcących coraz lepiej poznawać swoje miasto.  

Muzeum Miasta Łodzi składa serdeczne podziękowania Katedralnej Parafii Prawosławnej
św. Aleksandra Newskiego w Łodzi oraz Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi za bezpłatne udostepnienie cerkwi oraz synagogi podczas spaceru.

Gmina Wyznaniowa Żydowska zachęca łodzian oraz turystów do odwiedzenia Biura Informacji Żydowskiej przy ul. Pomorskiej 18. Punkt informacyjny służy pomocą w kwestiach związanych
z historią i współczesnym funkcjonowaniem Gminy, pomaga osobom poszukującym swoich żydowskich korzeni, ułatwia zwiedzanie terenów dawnego Litzmannstadt Getto, a także przyjmuje znalezione przez łodzian (np. podczas remontów) stare księgi w języku hebrajskim.  
Biuro jest czynne  od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00-18.00 oraz w piątek do momentu rozpoczęcia się szabatu. Obsługa gości przychodzących do Biura odbywa się w języku polskim, hebrajskim i angielskim. Kontakt do Biura: tel. 48 42 633 51 56, e-mail:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it .

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum