Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Spotkanie z dr. Moshe Shnerem

24 września (sobota), godz. 17:00
Miasto Łódź i Kibuc Bojowników Getta, galilejska wspólnota życia i pamięci w Izraelu - linia łącząca dwie Ojczyzny jednej żydowskiej rodziny

Prowadzący: dr Moshe Shner
Miejsce: Cafe Retro
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na specjalne spotkanie z dr. Moshe Shnerem – izraelskim pedagogiem i akademikiem, wykładowcą Oranim Academic College of Education w Izraelu, prywatnie synem Zvi Shnera, który urodził się i wczesną młodość spędził w Łodzi, gdzie ukończył II Gimnazjum Męskie Towarzystwa Szkół Żydowskich i pracował jako wolontariusz w jednej z jidyszowych gazet. W latach 30. XX w. Zvi Shner, posługujący się jeszcze wówczas imionami Hirsz lub Henryk, podjął studia prawnicze i ekonomiczne na Uniwersytecie Warszawskim, później został też słuchaczem Państwowej Wyższej Szkoły Dziennikarskiej. Zvi Shner po wybuchu wojny został pojmany i zesłany na Syberię, ale powrócił do rodzinnego miasta w 1946 r. i wraz z Icchakiem (Antkiem) Cukiermanem pracował w Centralnym Komitecie Żydów Polskich, kierując Wydziałem Kultury i Informacji. W powojennej Łodzi działała też jego żona Sara Neszomit, z wykształcenia nauczycielka, która poszukiwała ocalonych dzieci żydowskich. Pod koniec lat 40. XX w. małżeństwo wyemigrowało do powstającego Izraela, gdzie byli jednymi z twórców Kibucu Bojowników Getta oraz znajdującego się tam Muzeum Bojowników Getta im. Icchaka Kacenelsona. Sara i Zvi Shnerowie wydawali czasopismo w kibucu, są też autorami wielu książek.

Spotkanie będzie okazją do poznania historii rodzinnej polskich Żydów. Potomek Sary i Zvi Shnerów przedstawi Łódź sprzed wybuchu II wojny światowej i po jej zakończeniu z perspektywy dawnych mieszkańców miasta, opowie jak wyglądało łódzkie dzieciństwo jego ojca i traumatyczne doświadczenia wojenne, skupiając się jednak na misji, jakiej oddali się jego rodzice po 1945 r.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum