Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

"Lubię wiedzieć" w grudniu

11 grudnia 2016 (niedziela), godz. 11.00
„Bizancjum – zapomniana cywilizacja tuż obok nas”
Spotkanie z muzealnego cyklu „Lubię wiedzieć”

Prowadzący: dr Andrzej Kompa
Miejsce: Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ
pl. Wolności 2
Wstęp wolny

11 grudnia 2016 roku Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ zaprasza na kolejne muzealne spotkanie edukacyjne z popularnego cyklu „Lubię wiedzieć”. Wykład   pt. „Bizancjum – zapomniana cywilizacja tuż obok nas” wygłosi dr Andrzej Kompa, historyk starożytności, mediewista, bizantynolog, prodziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ.

Cesarstwo bizantyńskie, istniejący ponad tysiąc lat kontynuator imperium rzymskiego, przez długi czas oddziaływał na wszystkie trzy kontynenty Starego Świata. W okresie schyłkowym Bizancjum było już tylko poślednim aktorem, ale we wcześniejszych stuleciach nie tylko losy polityczne znacznej części Europy zależały od decyzji podejmowanych nad Bosforem, ale i kształt cywilizacyjny naszego kontynentu zależał od inspiracji światem bizantyńskim, na który patrzono z zazdrością, czasem niechęcią, a często z zachwytem. Dziś uświadamiamy to sobie stosunkowo rzadko, patrząc na Bizancjum przez pryzmat narosłych stereotypów. Pozostaje ono najbliższą nam zapomnianą cywilizacją, egzotyczną i tajemniczą. Celem wykładu jest popularne wprowadzenie w ten fascynujący świat przeszłości.

 

Tego samego dnia zapraszamy również na:

godz. 13.00, Oprowadzanie po wystawie "Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej" (Wydarzenie w ramach projektu "samoDZIELNI W KULTURZE"), więcej >

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum