Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

„Lubię wiedzieć” w styczniu

8 stycznia (niedziela), godz. 11:00
Sport w wielonarodowej Łodzi (do 1939 r.)  
Spotkanie z muzealnego cyklu „Lubię wiedzieć”

Prowadzenie: Sebastian Glica (etnolog, kustosz w Muzeum Miasta Łodzi, kierownik Oddziału Sportu i Turystyki MMŁ)
Miejsce: Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ
pl. Wolności 2
Wstęp wolny

Początki łódzkiego sportu nierozerwalnie związane są z rozwojem Łodzi jako ośrodka przemysłowego. Przybywający do miasta osadnicy przywieźli zwyczaj organizowania się w społeczne stowarzyszenia, a także nowe sposoby spędzania wolnego czasu. W pierwszej XIX w. w mieście zaczęły być tworzone pierwsze towarzystwa strzeleckie, w drugiej połowie wieku zaczęto w Łodzi uprawiać popularne w krajach związanych z kulturą niemiecką ćwiczenia gimnastyczne – w wersji „turnerskiej”. W 1886 r. łodzianie narodowości niemieckiej założyli także pierwsze łódzkie stowarzyszenie kolarskiej – Łódzkie Towarzystwo Cyklistów.
Od końca XIX  w. sport zaczęli uprawiać także łodzianie narodowości polskiej, a bezpośrednio przed wybuchem I Wojny Światowej również łódzcy Żydzi. Wielonarodowy charakter łódzkiego sportu w okresie do 1939 r. nadał mu wyjątkowe w skali naszego kraju oblicze. W igrzyskach olimpijskich w okresie międzywojennym startowali łodzianie polskiego, niemieckiego i żydowskiego pochodzenia. Sukcesy na sportowych arenach odnosili także mieszkańcy naszego miasta pochodzenia rosyjskiego.
W prelekcji ilustrowanej prezentacją multimedialną przybliżony zostanie ten wyjątkowy charakter łódzkiego sportu w okresie do wybuchu II Wojny Światowej. Szczególna uwaga zwrócona zostanie na początki łódzkiego sportu, a także na „narodowe oblicza” niektórych dyscyplin sportu w mieście: tenisa stołowego i ziemnego oraz szachów.

Ćwiczenia gimnastyczne członków łódzkiego Sokoła, przed 1914 r. Ze zbiorów Oddziału Sportu i Turystyki MMŁ

Hokeiści Stowarzyszenia Sportowego Union na lodowisku przy ul. Przejazd (Tuwima), 1929 r. Ze zbiorów Oddziału Sportu i Turystyki MMŁ

Przysięga łódzkich sportowców wytypowanych do udziału w igrzyskach olimpijskich 1940 r. Od lewej: Władysław Król, Józef Pisarski, Bolesław Banaś, Roman Kantor, maj 1939 r. Ze zbiorów Oddziału Sportu i Turystyki MMŁ

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum