Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

„Lubię wiedzieć” w maju

14 maja (niedziela), godz. 12:30
„Na majówce, fajce, w parku, szynku, tancbudzie czyli łodzianie po pracy
w międzywojniu”
Spotkanie z cyklu „Lubię wiedzieć”

Prowadzenie: Mirosław Jaskulski
Sala Lustrzana
Bilety: normalny 3 zł, ulgowy 1 zł

Wolny od pracy czas, odpoczynek, rekreacja, rozrywka i zabawa – to niezwykle ważne aspekty życia społeczności miejskiej w każdym okresie, również w latach międzywojennych, a więc w okresie dwudziestolecia niepodległości po długim czasie zaborów. Wachlarz dostępnych rozrywek był bardzo szeroki, uwzględniający status materialny uczestnika. Znikały ograniczenia wprowadzane przez carskich urzędników, a w to miejsce wchodziły nowe rozporządzenia ograniczające całkowitą swobodę.
Ustalenie w jednym z pierwszych dekretów państwowych znacznie krótszego,  8-godzinnego czasu pracy, czy zwiększenie liczby świąt – pozornie stwarzały świetne warunki by korzystać w sposób niemal nieograniczony z wydłużonego czasu na odpoczynek. W rzeczywistości niezwykle trudna sytuacja gospodarcza młodego państwa – zwłaszcza ogromne trudności na rynku pracy i powtarzające się kryzysy gospodarcze - ten wolny czas z powodu zamkniętych fabryk jeszcze wydłużały, ale też powodowały zubożenie mieszczan, zwłaszcza warstwy robotniczej. Z początkiem 1920 roku pisano: „Rok 1919 był dobrym i złym ojczymem. Dobrym bo posunął naprzód organizację naszej państwowości, a złym, bo trapił nas bezustannymi bezrobociami, których wynikiem była drożyzna i brak dotkliwy najniezbędniejszych potrzeb codziennego utrzymania”.
Niemniej - uznając, że życie nie znosi próżni -  często skromniej i taniej, kontynuowano formy relaksu i zabawy wypracowane w okresie wcześniejszym, więcej podróżowano, częściej wykorzystywano urlopy na wyjazd poza miasto, a jednocześnie wchodziły w modę i popularyzowały się nowe ich formy. Obok tradycyjnej zabawy ludycznej na Wodnym Rynku („fajka”) i przepędzania czasu w podłej knajpie, szukano nowych wrażeń w kinie i na koncertach popularnych, wsiadano na coraz bardziej dostępny i tańszy rower w celu poznania okolicy Łodzi, uprawiano nowe dziedziny sportu, potem nadszedł czas na film dźwiękowy, radio, turystykę kajakową, nadmorską i górską.


fot. ze zbiorów MMŁ


fot. ze zbiorów MMŁ


fot. ze zbiorów MMŁ

Tego dnia zapraszamy także na:

godz. 14:30 "Stary Cmentarz - znaki wielokulturowej Łodzi" - wykład w ramach Senioraliów 2017 , więcej>

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum