Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Senioralia 2017

Zapraszamy Państwa do udziału w łódzkich Senioraliach w Muzeum Miasta Łodzi. Od 14 do 24 maja przygotowaliśmy szereg wydarzeń: spotkań, wykładów, warsztatów przygotowanych specjalnie z myślą o uczestnikach 60+. Szczegółowy program prezentujemy poniżej.

14 maja (niedziela), godz. 14:30
"Stary Cmentarz - znaki wielokulturowej Łodzi"
Wykład

Prowadzenie: Cezary Pawlak
Sala Lustrzana
Wstęp wolny

Na wykładzie zostaną zaprezentowane dzieje Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej
w Łodzi na tle historii dynamicznego rozwoju łódzkiej metropolii przemysłowej.

Tego dnia zapraszamy także na:

godz. 12:30 „Na majówce, fajce, w parku, szynku, tancbudzie czyli łodzianie po pracy w międzywojniu” - spotkanie z cyklu „Lubię wiedzieć”, więcej>

15 maja (poniedziałek), godz. 11:00
"Dramatyczne dialogi - rozmowy nie tylko na scenie"
Warsztaty

Prowadzenie: Katarzyna Kuropatwa-Pik
Sala Lustrzana
Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)
Zapisy: 42 254 90 11

Warsztat dedykowany tym wszystkim, którzy chcą zgłębiać tajniki dobrej rozmowy i otworzyć się na twórcze działanie. Punktem wyjścia do warsztatów będą dialogi ze sztuki „Ósma żona Sinobrodego”, której autorem jest wnuk Izraela Poznańskiego, Alfred Poznański (pseudonim Savoir).

16 maja (wtorek), godz. 14:00
"Porcelanowy ogród. Flora w ceramice XVIII - XX wieku"
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Prowadzenie: dr Łukasz Grzejszczak
Galeria Wystaw Czasowych
Wstęp wolny

Zwiedzanie ekspozycji czasowej prezentującej bogaty zbiór unikalnych wyrobów z ceramiki, fajansu i porcelany z malowniczymi dekoracjami z okresu od rokoka do art déco.

17 maja (środa), godz. 16:30
"Na tropie lokalnej historii. Spotkanie z Jackiem Łagodzińskim - aktywnym i inspirującym Seniorem"

Sala Lustrzana
Wstęp wolny

Spotkanie z aktywnym Seniorem – Panem Jackiem Łagodzińskim, który opowie o inicjatywie kulturalno-edukacyjnej „Bądź detektywem lokalnej historii – historia Haliny Szwarc Kłąb i nie tylko”, realizowanej we współpracy międzypokoleniowej z Panem Krzysztofem Kowalczykiem. Podczas spotkania Gość odpowie na pytania co skłoniło Go do działania, jak nawiązał współpracę z organizacjami pozarządowymi (m.in. Fundacją Urban Forms)
i łódzkimi instytucjami (m.in. Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Bałuty Filia nr 4, Muzeum Miasta Łodzi) oraz jak pozyskał dofinansowanie z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Seniorzy w akcji”, realizowanego przez „Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę”. Podczas spotkania można będzie zapoznać się z ideą i rezultatami projektu koordynowanego przez Pana Jacka Łagodzińskiego, co – mamy nadzieję – stanie się inspiracją do działania dla łódzkich seniorów!

18 maja (czwartek), godz. 14:00
"Białe złoto, czyli o tajemnicach produkcji porcelany"
Wykład połączony z warsztatem

Powadzenie: Sylwia Kocznur
Galeria Wystaw Czasowych, Salka Edukacyjna
Bilety: 5 zł
Zapisy: 42 254 90 11 (liczba miejsc ograniczona)

Spotkanie, podczas którego zostanie zaprezentowana historia produkcji porcelany, od czasów nowożytnych po współczesność. W części plastycznej uczestnicy będą mogli poznać technikę produkcji "suchej" porcelany i wykonać z niej drobną biżuterię lub ozdoby do domu.

22 maja (poniedziałek), godz. 14:00
"Jan Stanisławski - Mistrz młodopolskiego pejzażu"
Oprowadzanie po wystawie

Prowadzenie: Adam Klimczak
Aneks Jednego Mistrza
Wstęp wolny

Zwiedzanie ekspozycji prezentującej ponad 40 prac: miniaturowych pejzaży miejskich i wiejskich, impresyjnych studiów roślin i wody, nastrojowych nokturnów z różnych okresów krótkiej, acz intensywnej twórczości wybitnego malarza - Jana Stanisławskiego.

23 maja (wtorek), godz. 10:00
"Stary Cmentarz - śladami znanych i nieznanych Łodzian"
Spacer tematyczny

Prowadzenie: Cezary Pawlak
Stary Cmentarz, ul. Ogrodowa 39
Wstęp wolny

Podczas spaceru zostaną zaprezentowane miejsca pochówku zasłużonych obywateli miasta wraz z sylwetkami i życiorysami przedstawicieli świata kultury i polityki, lekarzy, nauczycieli, artystów czy bohaterów walk o odzyskanie niepodległości kraju i jego obronę.

24 maja (środa), godz. 15:00
"Muzyka na salonach rodziny Poznańskich"
Wykład połączony z audycją muzyczną

Prowadzenie: Paulina Długosz
Sala Lustrzana, Saloniki Artystyczne
Wstęp wolny

Oprowadzanie wraz z wykładem w przestrzeniach Pałacu Poznańskich przeznaczonych do prywatnego muzykowania jak i organizowania większych wydarzeń muzycznych. W trakcie spotkania zostaną zaprezentowane dawne instrumenty i automaty muzyczne oraz popularne w II połowie XIX wieku utwory muzyki kameralnej. Oprowadzanie dostępne również dla osób z dysfunkcją wzroku.
E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum