Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

„Lubię wiedzieć” w czerwcu

11 czerwca (niedziela), godz. 12:30
„Historia jednej kolekcji. Zbiory Krzysztofa Musiała w Muzeum Miasta Łodzi”
Spotkanie z cyklu „Lubię wiedzieć” z oprowadzaniem po Galerii Mistrzów Polskich

Prowadzenie: Monika Nowakowska
Sala Lustrzana
Bilety: normalny 3 zł, ulgowy 1 zł

Galeria Mistrzów Polskich to stała wystawa Muzeum Miasta Łodzi funkcjonująca od
22 października 2010 roku na parterze bocznego skrzydła pałacu od strony ulicy Zachodniej. Pierwotnie prezentowano na niej 125 obrazów, rzeźb i rysunków z prywatnej kolekcji biznesmena i mecenasa polskiej sztuki, Krzysztofa Musiała. Od 9 maja 2016 roku depozyt dostępny jest w nowej odsłonie, obejmującej 130 dzieł polskiej sztuki przedwojennej z tej samej kolekcji – w tym 20 nowych eksponatów.
Pogrupowane w 15 tematycznych sekwencji-gabinetów prace przybliżają najważniejsze style, kierunki i tendencje występujące w sztuce europejskiej drugiej połowy XIX i pierwszej XX stulecia: od romantyzmu i realizmu przez impresjonizm, symbolizm, ekspresjonizm, fowizm, kubizm, nadrealizm po nowy klasycyzm, koloryzm i art déco. Dzieła wpisują się w takie zjawiska jak: akademizm, modernizm, kapizm czy École de Paris, nie brakuje też interesujących regionalizmów, inspirowanych rodzimym folklorem czy historią. Historia polskiej sztuki przedstawiana jest w Galerii poprzez wybitne indywidualności – Mistrzów polskiego malarstwa, rysunku i rzeźby, tworzących w kraju i zagranicą, często donoszących ponadlokalne sukcesy.   
Galeria Mistrzów Polskich to propozycja dla znawców i miłośników polskiej sztuki przedstawiającej, ale także pretekst do edukacji artystycznej. To także punkt wyjścia dla wystaw czasowych, dopowiadających tematycznie i stylistycznie depozyt, prezentowanych w kameralnej przestrzeni za Galerią – Aneksie Jednego Mistrza.

 


fot. B. Szafrańska

 


fot. B. Szafrańska

 

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum