Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Wystawa planszowa na "Święto roweru"

W ramach „Święta roweru”, które odbędzie się 2 lipca 2017 r. Muzeum Miasta Łodzi zaprasza do pawilonu kolarskiego przy ul. Północnej 36 na wystawę planszową prezentującą historię łódzkiego kolarstwa oraz sportu w Helenowie.

Na wystawie przybliżone zostaną zarówno początki łódzkiego kolarstwa – sięgające 1886 r., jak i jego największe osiągnięcia z medalami igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata na czele. Zaprezentowana zostanie także aktywność sportowa w parku helenowskim: zawody w kolarstwie torowym – swoją historią sięgające 1892 r., mecze tenisowe i piłkarskie, sukcesy koszykarzy łódzkiej Spójni i jej kontynuatora – KS Społem w Hali Sportowej przy ul. Północnej 36. Przybliżona zostanie także obecna działalność Klubu Sportowego Społem, w ramach którego funkcjonują sekcje: kolarska, siatkówki chłopców, łucznicza, strzelectwa sportowego i kulturystyki.

Materiał ikonograficzny uzupełniony będzie prezentacją sprzętu kolarskiego: rowerów z okresu międzywojennego ze zbiorów Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi oraz współczesnych rowerów torowych i szosowych.

Oddzielną część ekspozycji stanowić będzie prezentacja osiągnięć znakomitego łódzkiego kolarza – Henryka Czyża*. Organizowany w dniu 2 lipca 2017 r. wyścig kolarski Warszawa – Łódź, którego meta zaplanowana jest na torze kolarskim KS Społem, będzie poświęcony jego pamięci.
*Henryk Czyż urodził się w 1923 r. Wilnie. Po II Wojnie Światowej osiadł w Łodzi. W drugiej połowie lat 40. XX w. należał do czołowych polskich kolarzy szosowych i torowych. Reprezentował barwy ŁKS-u i warszawskiej Gwardii. W 1948 r. wywalczył przełajowe mistrzostwo Polski. W 1949 r. został wicemistrzem Polski w indywidualnym wyścigu szosowym. Dwukrotnie startował w Wyścigu Pokoju (w 1948 i 1949 r.). W 1947 r. zajął 8. miejsce w Wyścigu Dookoła Polski (dzisiejszy Tour de Pologne). Zmarł w 2014 roku.

Ilustracja: fragment zdjęcia członków łódzkiego towarzystwa kolarskiego w Helenowie, 1932, ze zbiorów MMŁ


Meta 7. etapu I Biego Dookoła Polski, Łódź 1928


Henryk Czyż, koniec lat 40.


Zwycięzca I Biegu Dookoła Polski, Feliks Więcek, 1928

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum