Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Lubię wiedzieć we wrześniu

10 września (niedziela), godz. 12:30
„O zasługach Rajmunda Rembielińskiego dla Łodzi i nie tylko” – dwugłos historyków
Spotkanie z cyklu „Lubię wiedzieć” we współpracy z Festiwalem 4 Kultur

Udział wezmą: dr hab. Krzysztof Paweł Woźniak, prof. UŁ (historyk, etnograf, autor wielu artykułów i książek o Łodzi, adiunkt w Katedrze Historii Polski XIX wieku UŁ) i dr Kamil Śmiechowski (historyk, adiunkt w Katedrze Historii Polski XIX wieku UŁ)
Sala Lustrzana
Bilety: 3 zł normalny, 1 zł ulgowy

Wydarzenie będzie miało charakter spotkania dyskusyjnego dwóch łódzkich historyków
na temat działalności Rajmunda Rembielińskiego i jego zasług w procesie uprzemysłowienia Królestwa Polskiego na początku XIX wieku. Słuchacze poznają kulisy organizowania przez prezesa Komisji Województwa Mazowieckiego i jego współpracowników podstaw przemysłu na terenie Łodzi i poza nią. Przedstawione zostaną nowe fakty z biografii „ojca” Łodzi przemysłowej i nieznane dotąd raporty Rembielińskiego (będące dzisiaj niezwykle cennym źródłem historycznym dla badaczy dziejów miasta) wysyłane m.in. do namiestnika Królestwa Polskiego Józefa Zajączka czy do Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych.

Po spotkaniu będzie możliwość nabycia w promocyjnej cenie książki autorstwa Krzysztofa
P. Woźniaka „Rajmund Rembieliński. Wizjoner i menedżer Łodzi przemysłowej. Raporty z lat 1824-1830”, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2016: „Książka jest udanym połączeniem biografii Rajmunda Rembielińskiego ,,ojca” Łodzi przemysłowej, z raportami składanymi władzom Królestwa Polskiego. Obszernie omówione dokumenty, których oryginały spłonęły w 1944 r., ukazują ogrom starań Rembielińskiego o uprzemysłowienie podległego mu województwa. Odsłaniają kulisy wyboru Łodzi na centrum przemysłu bawełnianego. Pozwalają zerwać z mitem monokultury włókienniczej w początkach okręgu łódzkiego. Autor raportów przedstawiony został jako skuteczny menedżer, potrafiący umiejętnie wykorzystać do realizacji swoich zamierzeń nie zawsze sprzyjające
mu okoliczności. Tom wzbogacają liczne, po raz pierwszy reprodukowane, ilustracje. Książka adresowana jest zarówno do specjalistów, jak i do szerokiego grona miłośników historii Łodzi oraz okolicznych miast.”Tego samego dnia zapraszamy również na:

godz. 17:00
Koncert Maksima Michaiłowa ->

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum