Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Od ul. Letniej po Park Helenów ...

15 września (piątek), godz. 17:00
„Od ul. Letniej po Park Helenów. RKS TUR, Spójnia, Sparta i Społem”
Prelekcja i spotkanie towarzyszące wystawie „Ocalić od zapomnienia. Najcenniejsze zbiory Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi”

Partner: Klub Sportowy „Społem Łódź”
Miejsce: Sala Lustrzana Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Bilety: 3 zł normalny, 1 zł ulgowy

Podczas spotkania przybliżona zostanie historia powstałego w 1927 r. w ramach Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego w Łodzi, Robotniczego Klubu Sportowego TUR oraz kontynuujących jego tradycje: zrzeszeń sportowych Spójnia i Sparta oraz Klubu Sportowego Społem.
W okresie międzywojennym RKS TUR był organizacją adresującą swoje działania do środowisk robotniczych i akcentującą potrzebę masowości sportu oraz jego rolę w budowaniu wspólnoty i dbania o rozwój fizyczny ubogich mieszkańców miasta. Po II Wojnie światowej RKS TUR Łódź w 1949 r. wszedł w skład Zrzeszenia Sportowego Spójnia, a następnie Zrzeszenia Sportowego Sparta. Od 1957 r. funkcjonuje jako Klub Sportowy Społem.
Sportowcy Spójni, Sparty i Społem po 1945 r. odnosili znaczące sukcesy, zdobywając tytuły mistrzów Polski, Europy i świata, a także medale olimpijskie. Tytuły mistrzów Polski zdobywali, m.in. klubowi koszykarze (w 1950 i 1952 r.), po medale mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich sięgali klubowi kolarze.
Klub Sportowy Społem pozostaje ważnym stowarzyszeniem sportowym Łodzi, administrując najstarszym, nieprzerwanie funkcjonującym w Polsce torem kolarskim. Młodzi adepci kolarstwa ze Społem wciąż odnoszą sukcesy nie tylko na krajowych torach.  
W ramach wydarzenia odbędzie się także spotkanie jubileuszowe sportowców, trenerów i działaczy TUR-u, Spójni i Społem.


Tego samego dnia zapraszamy również na:

godz. 11:00
Zwiedzanie Stadionu Miejskiego ŁKS. Wydarzenie towarzyszące wystawie „Ocalić od zapomnienia. Najcenniejsze zbiory Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi” ->
Więcej o wystawie ->

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum