Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Spacery z Halpernem: Szkic do portretu

23 marca (piątek), godz. 17:00
„Szkic do portretu”
Spotkanie z cyklu „Spacery z Halpernem”

Prowadzenie: Ewa Magda Bladowska
Goście: prof. Marta Sikorska-Kowalska i dr Kamil Śmiechowski
Autor prezentacji: Łukasz Grygiel
Sala Lustrzana
Bilety: 3 zł normalny, 1 zł ulgowy

„Spacery z Halpernem” to cykl spotkań, którego celem jest próba spojrzenia na XIX-wieczną Łódź z perspektywy „Ziemi obiecanej”. Powierzenie roli przewodnika drugoplanowej postaci, która na kartach powieści Władysława Reymonta i w filmie Andrzeja Wajdy pojawia
się zaledwie kilka razy może dziwić. Dawid Halpern, o którym niewiele wiadomo, poza tym,
że większość życia spędził w Łodzi obserwując, jak z małego prowincjonalnego miasteczka przekształcała się w duży ośrodek przemysłowy, pasuje jednak do tej roli z kilku powodów. Jest przede wszystkim miłośnikiem miasta i entuzjastą zachodzących w nim przemian. Jeśli nawet - jak inni - przybył do Łodzi „żeby pieniądze mieć”, kariera miasta najwyraźniej cieszy go bardziej niż jego własne sukcesy i rekompensuje mu porażki.
Warto zatem przyjrzeć się „wspaniałym pałacom, pięknym zielonym ogrodom” i temu, jak „wielki ruch i wielki handel” tworzyły „wielki pieniądz”. Posłużą temu rozmowy
z przedstawicielami świata nauki i kultury, podczas których będziemy odwoływać się do filmu i jego literackiego pierwowzoru.
Podczas pierwszego z planowanych w 2018 roku czterech spotkań zastanowimy się,
czy kariera Łodzi przebiegała tak, jak zapamiętał to Halpern i na ile prawdziwy jest obraz miasta przedstawiony w powieści i na ekranie.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum