Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

„Obrazy Niepodległej – Historia pewnej czcionki”

27 października (sobota), godz. 12:30 – 14:00 (spotkanie), godz. 14:00 16:00 oraz 16:00 18:00 (warsztaty „Montaż”)
„Obrazy Niepodległej – Historia pewnej czcionki”
Wydarzenie ramach projektu „Łódzkie Oblicza Niepodległej”
Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Bilety: 3 zł normalny, 1 zł ulgowy
Zapisy na warsztaty: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it / tel. 42 254 90 11

„Obrazy Niepodległej – Historia pewnej czcionki”
Tematem spotkania, organizowanego we współpracy z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, będzie słynna czcionka pod nazwą „Brygada”, powstała w 1927 roku dla uczczenia 10-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, której autorstwo przypisuje się znanemu polskiemu typografowi – Adamowi Jerzemu Półtawskiemu.

Według przekazów ten krój pisma użyty był dotąd tylko w dwóch rocznicowych publikacjach. „Brygada” szybko wyszła z użycia. Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi podjęło się rekonstrukcji zaginionej czcionki a efekty tych działań zostaną zaprezentowane podczas wydarzenia. Spotkanie, do którego zaproszono Jadwigę Tryzno z Muzeum Książki Artystycznej i Martyna Kramka z Muzeum Sztuki w Łodzi, będzie także okazją do dyskusji na temat druku funkcjonalnego Władysława Strzemińskiego oraz międzywojennej typografii i drukarstwa w Łodzi. Zaprezentowana zostanie także mini-wystawa poświęcona historii „Brygady” a wydarzenie zakończą warsztaty graficzne „Montaż” (wprowadzenie do techniki druku typograficznego), na które obowiązują zapisy.
Podczas dwugodzinnych warsztatów (przewidziane są dwie grupy warsztatowe) uczestnicy poznają narzędzia typograficzne, metalowe i drewniane czcionki, matryce odlewnicze oraz przenośne maszyny drukarskie. Formuła warsztatów pozwoli poznać warsztat zecerski, tradycję druku i klasyczną typografię od podstaw. Graficzne odbitki liter w trakcie montażu staną się podstawą do złożenia autorskiego czarno-białego ksero zina. Każdy z uczestników zakończy warsztaty z ośmioma sztukami własnej, niekomercyjnej publikacji. W ramach spotkania goście Muzeum Miasta Łodzi i osoby nie biorące udziału w warsztatach, będą mogły odbić na przenośnej prasie typograficznej okolicznościowy druk z użyciem  BRYGADY, przygotowany specjalnie na tę okazję.

Prowadzący: Distort Visual
Distort Visual to kolektyw graficzny, który tworzą Aleksandra Ilkiewicz oraz Przemek Hoffer. Swoje działania skupiają na pograniczu typografii i sztuki drukarskiej z elementami typografii klasycznej i technik warsztatowych. Od 2010 roku współpracują z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi gdzie prowadzą warsztat zecerski. Na co dzień eksperymentują z drukiem i dźwiękiem i są inicjatorami wielu projektów wizualno-muzycznych.

Więcej o projekcie

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum