Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Wykład: „Biegi lekkoatletyczne, wyścigi kolarskie, mecze piłkarskie...

4 listopada (niedziela), godz. 12.30 – 14.30
Wykład: „Biegi lekkoatletyczne, wyścigi kolarskie, mecze piłkarskie. Świętowanie odzyskania niepodległości przez łódzkie kluby i stowarzyszenia sportowe w okresie międzywojennym”. Wydarzenie w ramach programu „Łódzkie Oblicza Niepodległej”
Miejsce: Muzeum Sportu. Szybciej. Wyżej. Mocniej – nowa wystawa stała w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej, al. Politechniki 10

Bilety: 3 zł normalny, 1 zł ulgowy

Tematem prelekcji będą wydarzenia i zawody sportowe organizowane w Łodzi w okresie międzywojennym w celu uczczenia odzyskania przez Polskę niepodległości: Narodowe Biegi na Przełaj, rewie sportowe, wyścigi kolarskie, które odbywały się w ramach Święta 3 Maja oraz w dniu Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości (11 listopada); zawody sportowe organizowane w związku z rocznicami wymarszu Pierwszej Kompani Kadrowej z Krakowa w dniu 6 sierpnia 1914 r., itp.
Podczas prelekcji przybliżone zostaną także ważne postaci łódzkiego sportu, które zapisały się w historii walk o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Szczególna uwaga zwrócona zostanie na Aleksego Rżewskiego (1885-1939) – członka Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, prezydenta Łodzi (1919-1923) i wiceprezesa ŁKS-u (1925-1927), zamordowanego przez Niemców prawdopodobnie w grudniu 1939 r. oraz Seweryna Malinowskiego (1898-1952) – żołnierza I Brygady Legionów Polskich, wieloletniego prezesa Związku Legionistów w Łodzi, prezesa Robotniczego Towarzystwa Sportowego Widzew (1927-1930) i następnie honorowego prezesa klubu, uczestnika Powstania Warszawskiego, zmarłego w wiezieniu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łodzi przy ul. Sterlinga 16 w 1952 r. i pochowanego na części katolickiej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej.
Wykład połączony będzie z prezentacją pamiątek z wydarzeń sportowych organizowanych w Łodzi okresu międzywojennego w celu uczczenia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Atrakcją spotkania będzie możliwość zwiedzenia nowej wystawy stałej Muzeum Miasta Łodzi „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” (otwartej 18 października br.). Spotkanie odbędzie się w przerwie Turnieju w szachach błyskawicznych, organizowanego we współpracy z Łódzkim Okręgowym Związkiem Szachowym i Fundacją Akiby Rubinsteina.

Więcej o projekcie

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum