W niedzielę 17 czerwca, godz. 12:30-14:00 Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat na warsztaty plastyczne Murale, Morale, których tematem będzie sztuka ulicy - street art. Porozmawiamy o różnicy między planowymi działaniami mającymi ozdabiać budynki a tymi stanowiącymi akty wandalizmu, następnie wykonamy własny dwustronny mural na, postawionej specjalnie w tym celu, ścianie w pałacowym ogrodzie. Koszt zajęć 15 zł od osoby. Wymagana wcześniejsza rezerwacja pod numerem tel. 42 254 90 40 lub na adres This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it .
Również w niedzielę 17 czerwca, godz. 12.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Niedziela w Pałacu Poznańskich zatytułowane Kanał Roberta Kuśmirowskiego - pamięć ukryta w przedmiocie
Zajęcia warsztatowe dla dorosłych i młodzieży inspirowane projektem Kanał Roberta Kuśmirowskiego.
Wstęp wolny. Zapisy pod numerem tel. 42 254-90-11
Większość dzieł Roberta Kuśmirowskiego, nazywanego przez krytyków "geniuszem atrapy", "genialnym interpretatorem", "fałszerzem i manipulatorem rzeczywistości w czasie i przestrzeni", oparta jest na tworzeniu replik obiektów z przeszłości. Artysta tworzy łudząco podobne imitacje starych przedmiotów, dokumentów, fotografii - od prostego biletu autobusowego po wagon kolejowy, imituje historyczne sytuacje, np. odbywając na przedwojennym rowerze i w stroju z epoki wyprawę na trasie Paryż-Berlin, czy schodząc do łódzkich kanałów w poszukiwaniu śladów ludzkiej bytności. Przedmiot w sztuce Kuśmirowskiego jest nośnikiem znaczeń, symboli i wspomnień, a konstruowanie wizualnych symulakrów, "kopii bez oryginałów" - znakiem zatarcia granic między realnością a iluzją. "Odtwarzanie" staje się pretekstem do podjęcia tematu o krótkotrwałości, przemijalności czy w końcu śmierci kultury materialnej.
Spotkanie z cyklu Niedziela w Pałacu Poznańskich jest pierwszym w tym roku warsztatem dla dorosłych w ramach tzw. Akademii MUZealnej. Zajęcia poświęcone prezentowanym wystawom muzealnym, symbolice i dekoracji pałacowych wnętrz, obiektom z zasobów muzealnych mają zachęcać uczestników do własnych poszukiwań interpretacyjnych.
Spotkanie obejmie prezentację projektu "Kanał" Roberta Kuśmirowskiego, spacer tematyczny po Muzeum Kanału "Dętka" oraz działania warsztatowe. Obowiązują zapisy (Dział Upowszechniania i Edukacji Muzeum Miasta Łodzi, tel. 42 254-90-11 lub m.jakobczyk@muzeum-lodz.plAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
Uczestnicy są proszeni o przyniesienie ze sobą przedmiotu, z którym są związani emocjonalnie (może to być pamiątka rodzinna, fotografia, ulubiony przedmiot).
Robert Kuśmirowski (ur. 1973 w Łodzi) - performer, autor instalacji, obiektów, fotografii i rysunków. W latach 1998-2003 studiował na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych na UMCS w Lublinie. W swoim dorobku ma dziesiątki wystaw w kraju i na świecie, m.in. w CSW Zamek Ujazdowski i Galerii Zachęta w Warszawie, CSW Kronika w Bytomiu, Bunkrze Sztuki i Galerii Potockiej w Krakowie, Galerii Bielskiej BWA w Katowicach, Kunstverein w Hamburgu, Johnen&Schöttle w Kolonii, Van Abbe Museum w Eindhoven, Migros Museum w Zurichu, Barbican Art Gallery w Londynie, Hamburger Bahnhof w Berlinie. Jest laureatem Poszportu Polityki (2005).Mieszka w Lublinie.
Prowadzenie: Maja Jakóbczyk
Czas trwania spotkania: ok. 1,5 h
Zbiórka: plac Wolności (Muzeum Kanału "Dętka")