Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Lata 20-te, lata 30-te na łamach łódzkiej prasy żydowskiej

15 grudnia o godzinie 12.00 zapraszamy na prelekcję Lata dwudzieste, lata trzydzieste na łamach łódzkiej prasy żydowskiej tego okresu

Prowadzenie: Anna Łagodzińska
15 grudnia (sobota), godz. 12.00
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Prasa stanowi zwierciadło epoki, w której powstaje. Odbicie znajdują w niej również światopoglądy twórców i czytelników poszczególnych tytułów. Z tego względu próba nakreślenia definicji wyrażenia prasa żydowska dostarcza już wielu interesujących wniosków. Czy mówiąc o czasopismach żydowskich należy wziąć pod uwagę periodyki spisane w języku jidysz, hebrajskim czy polskim? Czy należy uwzględniać czasopisma skierowane tylko do Żydów, czy również te pisane przez żydowskich redaktorów dla szerokiego grona odbiorców?

Analiza prasy żydowskiej w międzywojennej Łodzi pozwala spojrzeć z nowej perspektywy na dzieje miasta i jego mieszkańców. Mimo to czasopisma te pozostają źródłem wciąż słabo wykorzystywanym w badaniach historycznych, socjologicznych czy kulturoznawczych. Bez wątpienia przyczyną takiego stanu rzeczy jest zła jakość zachowania poszczególnych tytułów i rozproszenie materiału, a także mało popularna znajomość języków używanych przez środkowoeuropejskich Żydów. Celem wykładu będzie przybliżenie Słuchaczom zawartości wybranych periodyków.

Prelekcja towarzyszy wystawie Lata dwudzieste, lata trzydzieste. Łódź – miasto i ludzie w okresie II Rzeczypospolitej

Również 15 grudnia w Muzeum odbędzie się koncert wigilijny w wykonaniu Hanny Banaszak.
Więcej informacji tutaj

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum