Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Spotkanie z cyklu "Lubię wiedzieć"

10 lutego o godzinie 11.00 zapraszamy do Muzeum Miasta Łodzi na spotkanie z cyklu "Lubię wiedzieć" przygotowane przez Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ zatytułowane "Koszerny ubój w żydowskiej religii i kulturze". W programie prelekcja Jakuba Skrzypczaka na temat koszernego uboju w judaizmie oraz projekcja filmu pt. „Szojchet” (15 min.) z reżyserskim komentarzem Pauliny Fiejdas.

Celem spotkania jest przybliżenie zasad, jakimi kierują się Żydzi broniący prawa do uboju rytualnego zwierząt. Będzie się ono składało z dwóch części: prezentacji krótkiego filmu pt. „Szojchet” wraz z reżyserskim komentarzem oraz prelekcji na temat koszernego uboju w judaizmie. W części pierwszej Paulina Fiejdasz, absolwentka judaistyki na UJ i reżyserii na PWSFTviT, opowie o pracy nad filmem „Szojchet”, który był jej realizacją dyplomową. Po wprowadzeniu reżyserki zaprezentowany zostanie ten 15-minutowy film. W części drugiej Jakub Skrzypczak opowie o mistycznym znaczeniu kaszrutu (w tym również uboju zwierząt) w życiu Żydów. W swoim wystąpieniu Jakub Skrzypczak nawiąże także do dnia codziennego i stosowania w praktyce żydowskich przepisów religijnych dotyczących przygotowywania posiłków.

W listopadzie 2012 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że rozporządzenie Ministra Rolnictwa, zezwalające na ubój rytualny w Polsce jest sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt i zezwolił na jego stosowanie jedynie do końca roku. Sprawa została nagłośniona przez media, rozgorzał spór między przedstawicielami przemysłu mięsnego, a obrońcami praw zwierząt. Na decyzję Trybunału zareagowali również przedstawiciele społeczności żydowskiej, którzy podkreślają konstytucyjne prawo wyznawców judaizmu do przestrzegania tradycji przodków i życia zgodnego z religią: „Nie zgadzamy się na nazywanie szechity (uboju zwierząt zgodnie z prawem żydowskim) metodą gorszą lub skazującą zwierzę na większe cierpienie niż to, zadawane w przypadku uboju nierytualnego. Celem szechity jest zabicie zwierzęcia w sposób możliwie najszybszy i sprawiający jak najmniej bólu.” – napisał Piotr Kadlčik, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

Data: 10 lutego 2013 r.
Miejsce: Sala Lustrzana
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum