Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Trio Łódzko-Chojnowskie - piosenki Jacka Kaczmarskiego

7 kwietnia zapraszamy do Muzeum na koncert zespołu Trio Łódzko-Chojnowskie zatytułowany „Pożytek z odmieńców” . W programie piosenki Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Pawła Konopackiego - śpiew, gitara; Witolda Łuczyńskiego – śpiew, gitara oraz Tomasza Susmęda - fortepian.
„Pożytek z odmieńców” to tytuł jednego z wierszy Jacka Kaczmarskiego, którego Poeta nigdy nie zaśpiewał. Trio Łódzko – Chojnowskie postanowiło napisać własną muzykę do tego tekstu i w ten sposób powstała jedna z pierwszych piosenek zespołu.

Program koncertu odnosi się do odmienności, pojętej w kilku płaszczyznach:

Po pierwsze Jacek Kaczmarski
Odmieniec, twórca bezkompromisowy, charakterystyczny.  Wielka artystyczna indywidualność, która nigdy nie schlebiała przeciętnym gustom. Odmieniec, bo – w przeciwieństwie do wielu kolegów ze sceny– pozostał wierny sobie do końca, do ostatniego koncertu.

Po drugie Trio Łódzko – Chojnowskie
Odmieńcy. Zespół, który nie sili się na autorskość. Imperatyw autorskiej twórczości jest niezwykle silny. Wręcz wymaga się, a na pewno oczekuje od młodych wykonawców, by śpiewali własne piosenki, by pisali własne teksty i komponowali do nich własną muzykę. Działalność polegającą na kultywowaniu cudzej twórczości, działalność której celem jest oddanie głosu artyście, który sam już nie ma możliwości mówić,  często traktowana jest z dystansem. Rodzą się przecież wątpliwości, czy wykonawca mówiący cudzymi słowami, ma w ogóle coś od siebie do powiedzenia.

Po trzecie
Odmienny repertuar. Repertuar koncertu to urozmaicony cykl piosenek, ale z przewagą utworów mniej znanych,ukazujący Kaczmarskiego interkontekstualnego, czyli odnoszącego się do dorobku kultury, której sam stał się częścią.  Twórcę, który nie tylko był piewcą rewolucji solidarnościowej początku lat 80 XX w, ale przede wszystkim ponadczasowego poetę skupionego na uniwersalnych treściach, inspirującego się wieloma dziedzinami kultury, ze szczególnym uwzględnieniem literatury i malarstwa. 

Po czwarte
„Pożytek z odmieńców” to tytuł płyty– singla, której egzemplarze zostaną rozdane wśród publiczności podczas koncertu

Zapraszamy

Termin: 7 kwietnia, godz. 18.00
Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie Muzeum

Również 7 kwietnia zapraszamy na wykład prof. Grzegorza Sztabińskiego towarzyszący wystawie czasowej "Lech Kunka"
Kliknij po więcej informacji

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum