W ramach "Dni Marka Edelmana" zapraszamy 21 kwietnia na godzinę 12.00 do Muzeum Miasta Łodzi na spotkanie autorskie z Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetko – autorami ukazującej się 19 kwietnia książki Marek Edelman. Życie. Do końca - jedynej biografii legendarnego przywódcy Powstania w Getcie Warszawskim. Podczas spotkania wystąpi krakowski Quartet Klezmer Trio Magdy Brudzińskiej, śpiewającej piosenki ze spektaklu „I była miłość w getcie…” według Marka Edelmana. W czasie spotkania możliwość nabycia książki z atrakcyjnym rabatem.
Miejsce: Sala Lustrzana Muzeum Miasta Łodzi
Wstęp wolny
Współpraca: Wydawnictwo Agora S.A.
Od autorów:
Kiedyś zapytaliśmy Edelmana „Co zrobić, gdy w życiu jest ciężko?”.
Odpowiedział: - Nie zwracać na to uwagi. Iść dalej. Jeżeli wiesz, co jest dobre, a co złe, to po prostu idziesz swoją drogą. (…) To jest jak w tej piosence: nie chodzi o to, aby iść do celu, chodzi o to, aby iść po słonecznej stronie. I trzeba mieć dużo zaufania do ludzi, do tych, z którymi idziesz tą samą drogą.
To jest zasadnicza rzecz. Jak nie masz zaufania, to znaczy – jesteś sam…
Książka ta jest wydaniem drugim poprawionym i poszerzonym o 200 stron publikacji „Marek Edelman. Życie. Po prostu" Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko. Autoryzowana biografia Marka Edelmana ukazała się w roku 2008 i okazała się wielkim sukcesem, została przetłumaczona na trzy języki obce (w tym hebrajski), a film, który autorzy zrealizowali na jej podstawie objechał wiele festiwali na całym świecie.
19 kwietnia 2013 roku, w dniu 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim ukaże się drugie wydanie książki – poprawione i poszerzone o ekskluzywne materiały.
Nowe wydanie, bogatsze o ponad 200 stron od poprzedniego, zostało uzupełnione m.in. o:
Witold Bereś (1960) – publicysta, producent filmowy i scenarzysta, dziś szef portalu Polska ma Sens. Pracował w Tygodniku Powszechnym, TVP1, Gazecie Wyborczej, przez lata związany z radiem RMF. Współprowadził magazyn kulturalny Dobre książki. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, w tym m.in wywiadów-rzek z Czesławem Kiszczakiem, opowiadań – Trzecia Rzeczpospolita od płota do płota…, książki Czwarta władza. Najważniejsze wydarzenia III RP. Producent takich filmów fabularnych jak Anioł w Krakowie, Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku, Wszystkie kobiety Mateusza czy dokumentalnych Goralenvolk, Tischner – życie w opowieściach czy Bartoszewski. Droga. Współtwórca Fundacji Świat ma Sens promującej pozytywne myślenie o Polsce i świecie.
Krzysztof Burnetko (1965) - dziennikarz prasowy i publicysta, z wykształcenia prawnik. Pracował w Tygodniku Powszechnym i w Polityce, z którą związany jest do dziś m.in jako autor popularnego bloga narciarskiego W śniegu i po śniegu. Współautor książki Wałęsa. Epoka. Ludzie.
Bereś i Burnetko współpracują jeszcze od lat 80., gdy redagowali podziemne pismo „Promieniści” i byli korespondentami Radia Wolna Europa. Wspólnie napisali m.in: wywiady-rzeki z Markiem Edelmanem, Krzysztofem Kozłowskim, Januszem Onyszkiewiczem i księdzem Stanisławem Musiałem, książki: Kapuściński: nie ogarniam świata oraz Nasza_historia. 20 lat RP.pl, biografię Kazika Ratajzera Bohater z cienia czy ostatnio monografię Krąg Turowicza. Tygodnik, czasy, ludzie 1945-99 (wspólnie z Joanną Podsadecką).
O książce "Marek Edelman. Życie. Po prostu":
Irena Grudzińska-Gross pisała o tej książce w Nowym Jorku:
„Nie udaje mi się o tym pisać bez patosu i emocjonalnych ‘wykrzykników’. Tymczasem Edelman mówi innym językiem, patos zastępuje machnięciem ręki. ‘Nie męczcie już więcej’ mówi Beresiowi i Burnetce. ‘Dosyć. Tego i tak się nie daje zrozumieć’. Więc ja także przestaję ‘męczyć’. Trzeba samemu przeczytać tę książkę. Napisana ona została dla tych, którzy chcą rozumieć. A także chcą zobaczyć historię dwudziestego wieku oczami jednego z naszych, co tu dużo ukrywać, bohaterów”.
Ronen Dorfen, jeden z ocalałych bojowników powstania pisał w Jerozolimie, gdzie dotychczas Edelman był postacią nieomal non-grata:
„To biografia żydowskiego bojownika, który nigdy nie zboczył na manowce”.
Deustche Welle komentowała niemieckie wydanie:
„To ważne dzieło i kopalnia wiedzy dla tych, którzy chcą zrozumieć postać Marka Edelmana”.
Tygodnik Polityka zauważał, że:
„Bereś i Burnetko porwali się na arcytrudne zadanie, ale nie polegli. Ich portret Edelmana jest pełny i fascynujący, a przy tym to rzetelny obraz II i III, a nawet IV RP. (…) To rzecz ku pokrzepieniu serc, bo choć jej bohater jest świadkiem największych zbrodni, ostatnie jego słowa w tej książce brzmią: „więc ja was proszę, bez apokalipsy!”.
Tygodnik Powszechny dodawał:
„Trudna sprawa: portretować postać historyczną, która żyje, ma się dobrze i wcale nie zamierza wycofywać się z życia publicznego. Kogoś, kto zasłużył na pomnik, ale nie daje się zmarmurzyć i woli prowokować ostrymi sądami, niż wygłaszać patetyczne deklaracje. A rozmówcą jest przy tym niełatwym. ‘Nic nie rozumiecie... nudzicie... marudzicie... głupoty opowiadacie’ – te słowa Witold Bereś i Krzysztof Burnetko słyszeli od Marka Edelmana wielokrotnie. Na szczęście nie sposób ich zniechęcić. Dzięki temu mamy fascynującą książkę”.
Również 21 kwietnia zapraszamy do klubu muzycznego Wytwórnia na spektakl "pojedynek - zabawa w detektywa" w wykonaniu Jana i Błażeja Peszków.