Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

18 i 19 maja Muzeum czynne w innych godzinach

W związku z Nocą Muzeów informujemy, iż w sobotę muzeum będzie otwarte dopiero od godziny 18.00,  natomiast w niedzielę będzie nieczynne. Na odwiedzających naszą instytucję w nocy z 18 na 19 maja będą czekać liczne "Tuwimowskie atrakcje". Starujemy o godzinie 18.00. Bądźcie w ten wieczór z nami.

Muzeum Miasta Łodzi - Pałac Poznańskich, ul. Ogrodowa 15

W trakcie trwania Nocy Muzeów, w godzinach 18 – 01 w Muzeum Miasta Łodzi będą dostępne dla zwiedzających wystawy stałe i czasowe, z wyłączeniem Galerii Mistrzów Polskich oraz wystawy „Triada Łódzka. Trzy wielkie społeczności. Polacy - Niemcy – Żydzi. Zabytkowe wnętrza Pałacu Poznańskich dają zwiedzającym niepowtarzalną okazję, aby poczuć atmosferę architektury rezydencjonalnej z przełomu XIX i XX wieku oraz przez chwilę pożyć życiem miejscowej burżuazji przemysłowej. W czasie Nocy Muzeów będzie można zwiedzić część reprezentacyjną pałacu  i apartamenty prywatne,  Panteon Wielkich Łodzina prezentujący pamiątki po Julianie Tuwimie, Władysławie S. Reymoncie, Jerzym Kosińskim, Arturze Rubinsteinie, Karlu Dedeciusie i Janie Karskim oraz wystawę czasową „Kajetan Sosnowski w setną rocznicę urodzin”.  Atrakcją Nocy Muzeów będzie okolicznościowa wystawa "Łódź Tuwima” oraz zabawa dla dużych i małych „Wierszosklejka” i inne Tuwimowskie niespodzianki.

Wejścia do Muzeum będą odbywać się o pełnej godzinie, od 18.00 do 24.00. W każdej turze wejdzie 250 osób. Muzeum nie udostępnia wejściówek we wcześniejszych terminach, nie można również zarezerwować wejścia na konkretną godzinę. Bezpłatne wejściówki zwiedzający otrzymają przed wejściem do obiektu.

Muzeum Miasta Łodzi - Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych, pl. Wolności 2

Ekspozycja prowadzi widza od najstarszych dziejów do teraźniejszości łódzkiego Kościoła, który kształtował się w niezwykłym procesie rozwoju ekonomicznego i demograficznego miasta współtworzonego przez wyznawców katolicyzmu, judaizmu, protestantyzmu i prawosławia

W trakcie trwania Nocy Muzeów, w godzinach 18 – 01 będzie dostępna dla zwiedzających wystawa stała i czasowa „Moją polityką jest miłość” traktująca o wszechstronnej działalności pedagogicznej i patriotycznej św. Urszuli Ledóchowskiej uznanej przez senat RP 2009 za wzór patriotki.
Więcej o wystawie

Muzeum Miasta Łodzi - Muzeum Kanału „Dętka”, pl. Wolności

Muzeum Kanału „Dętka” zaprasza na nocne zwiedzanie. Ciesząca się nieustającym zainteresowaniem placówka w Noc Muzeów będzie otwarta przez siedem godzin. Ze względu na bezpieczeństwo i komfort zwiedzania wstęp będzie podlegał określonym zasadom. Muzeum będzie otwarte od godz. 18.00 do 1.00 (ostatnie wejście o godzinie 0.45). Zwiedzanie będzie odbywało się w grupach do 15 osób co 15 minut. To oznacza, że w trakcie Nocy Muzeów do „Dętki” będzie mogło wejść jedynie 420 osób. Przewidywany czas oczekiwania na wejście, obliczony na podstawie doświadczeń z poprzednich Nocy Muzeów to trzy godziny.

„Dętka” dla regularnego ruchu turystycznego w sezonie 2013 jest otwarta od 1 maja przez kolejne sześć miesięcy, cztery dni w tygodniu - od czwartku do niedzieli.

„Dętka” to podziemny, owalny zbiornik na wodę, wybudowany w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Jako jeden z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji zaprojektowany został przez brytyjskiego inżyniera, Williama Heerleina Lindleya. Nadzór nad całością prac budowlanych sprawował inżynier Stefan Skrzywan, budowniczy łódzkich wodociągów. Korytarzem „Dętki”, wykonanym z czerwonej cegły można obejść Plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na około półtora metra, co sprawia, że spokojnie można nim spacerować. Jest połączony zasuwami ze zbiegającymi się przy Placu Wolności kilkoma kanałami. W 2008 roku „Dętka” została przekształcona w muzeum, a jej wnętrze opatrzone archiwalnymi zdjęciami z czasów budowy kanalizacji w Łodzi oraz artystyczną instalacją przygotowaną przez Roberta Kuśmirowskiego - twórcę pochodzącego z naszego miasta.

Festiwal Czterech Kultur - na wszystkie wydarzenia  obowiązują wejściówki

Sara Teneberg-Bialas i Karsten Troyke + studenci łódzkich szkół artystycznych
Miejsce: ulica Piotrkowska na odcinku między ulicą Tuwima i aleją Piłsudskiego oraz  Piotrkowska 17
Godziny:  od godz. 18-19
wstęp wolny (obowiązują wejściówki)

Koncert pieśni żydowskich wykonywanych przez ocalałą z Holocaustu pieśniarkę, jej ucznia i nauczoną przez nich, podczas tygodniowych warsztatów, młodzież łódzkich szkół artystycznych.

Stefania Sliwka (dziś Sara Bialas Teneberg-Bialas) była jeszcze 13-letnim dzieckiem, kiedy została zabrana z domu przez niemieckich żołnierzy i przewieziona do obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Jej nieliczne wspomnienia z wcześniejszego okresu związane są z piosenkami... Trudno opisać kręte losy Sary, wiadomo jednak, że cała jej rodzina została zabita przez nazistów. Z tego, co wie, jej rodzice zginęli w Treblince. Po wyzwoleniu Sara słuchała piosenek w odchodzącym w niepamięć języku jidysz m.in. w Paryżu i w Izraelu i starała się je zapamiętać. W 1980 roku zaprzyjaźniła się z niemieckim aktorem Karstenem Troyke i nauczyła go piosenek, które ocaliła od zapomnienia. Większości z nich nigdy nie wydano. Naszą ideą jest kontynuacja tego budującego ponadnarodową wspólnotę gestu. Sara Tenenberg Bialas i Karsten Troyke przekażą pieśni kolejnemu pokoleniu i kolejnemu narodowi” 20 parom studentów łódzkich szkół artystycznych.

„Łódź mówi o sobie” - Etiudy filmowe o Łodzi

Miejsce: podwórko przy Piotrkowskiej 26
Godziny: 19-23
wstęp wolny (obowiązują wejściówki)

„Łódź mówi o sobie” - prezentacja unikatowego filmu Leona Buczkowskiego „Łódź 39-45” z muzyką wybitnego kompozytora Andrzeja Panufnika i komentarzem wieloletniego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej Jerzego Toeplitza a także prezentacja opowiadających o Łodzi etiud studentów i absolwentów PWSFTviT.

Polański / SzaZa

Miejsce: podwórko przy Piotrkowskiej 17
Godzina rozpoczęcia: 21
wstęp wolny (obowiązują wejściówki)

Muzycy Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki przygotowali oryginalną ścieżkę dźwiękową do wczesnych filmów Romana Polańskiego. Bazując na twórczości Krzysztofa Komedy oraz indywidualnym, nierzadko kontrowersyjnym lub humorystycznym podejściu do muzyki - artyści stworzyli niepowtarzalny spektakl, w którym posługują się nie tylko klasycznym podejściem tapperskim kina niemego, ale tworzą także synchroniczną przestrzeń dźwiękową oraz muzykę korespondującą z obrazem niezwykle dynamicznie, dającą kolejne pole interpretacyjne i "drugie dno" dla filmów Polańskiego.

 

Patryk Zakrocki i Paweł Szamburski to muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy od 1999 roku aktywnie działają na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej. Prowadzili cykle Galimadjaz oraz Djazzpora, które w dużej mierze przyczyniły się do uformowania warszawskiej sceny muzycznej. Udzielali się min. w takich projektach, jak – Tupika, Meritum, Meoma, Horny Trees, Cukunft, kwartet klarnetowy Ircha Pneumatic.
Tworzą muzykę dla teatru, filmu, kina niemego, tańca współczesnego. Współpracowali m.in. z P. Cieplakiem, P. Miśkiewiczem, L. Bzdylem, M. Liberem, K. Globiszem, M. Pieprzycą, K. Kozyrą, P. Borowskim. Działają również w niezależnym wydawnictwie LadoAbc oraz Stowarzyszeniu Kulturalnym Lado – środowisku, którego konsekwentna, trwająca już kilkanaście lat działalność muzyczna, wydawnicza oraz animacyjna przyczyniła się do niezwykle dynamicznego rozwoju nowej muzyki w Polsce.

Mikołaj Trzaska / DJ Lenar
wizualizacje: Tomasz Bergmann

Miejsce: podwórko przy Piotrkowskiej 17
Godzina rozpoczęcia: po 22
wstęp wolny (obowiązują wejściówki)

Multimedialna podróż po terenach dawnego Lirzmannstadt Ghetto i dzisiejszej dzielnicy Bałuty. Pośród wizualicacji Tomasza Bermanna dokumentujących miejsca, których już nie ma, albo które zmieniły się nie do poznania dwóch wyjątkowych muzyków - spotykający się na scenie po raz pierwszy Mikołaj Trzaska i DJ Lenar - zagra miejsca tego muzykę: muzykę, której już nie ma?

Mikołaj Trzaska - w 1989 roku rozpoczął studia na ASP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa. Wkrótce potem dołączył do zespołu basisty Tymona Tymańskiego "Sni Sredstwom Za Uklanianie". Grupa ta stanowiła zalążek późniejszego największego fermentu w polskim jazzie przełomu lat 80. i 90. - zespołu Miłość. W latach 1992-2001 współzałożyciel i saksofonista grupy Miłość, jeden z głównych filarów tzw. sceny yassowej. Zespół współpracował m.in. z Lesterem Bowiem i Tomaszem Stańko. Nagrali wspólnie pięć albumów. Od tamtej pory nagrywał i koncertował z wieloma artystami polskimi i zagranicznymi (byli to m.in. Lester Bowie, Ken Vandermark, Peter Brotmann, Jochn Tchicai, Tomasz Stańko, Noel Akchote, Joe Giardullo, Clementine Gasser, Świetliki, Macio Moretti). Autor kilkudziesięciu płyt. Współtworzył zarówno projekty jazzowe (m.in.: Miłość, Łosskot, NRD, The Users, North Quartet, Mikołaj Trzaska Mottlau River Band) jak i muzyczno-literackie (m.in. z Andrzejem Stasiukiem, Jurijem Andruchowych), współtworzył muzykę do filmu Sztos oraz skomponował i wykonał muzykę do filmów Wojciecha Smarzowskiego (2009). Wraz z żoną Aleksandrą prowadzi własne wydawnictwo muzyczne Kilogram Records.

DJ Lenar - turntablista niestrudzenie promujący nowe techniki grania na gramofonach i płynnie poruszający się po różnych gatunkach muzycznych - od klezmerskiego Meritum przez reinterpretacje Lutosławskiego.  Artysta gra muzykę współczesną m.in. z Andrzej Bauerem, irlandzkie pieśni ludowe grane w duecie z Garthem Knoksem, muzykę do spektakli teatralnych i improwizacje z Johnem Tilburym, Eddiem Prévostem, Frederikiem Blondym czy Thomasem Lehnem. Organizował lub nadal organizuje takie wydarzenia jak Deckonstrukcja, Galimadjazz and Sofa. Grał m.in. na festiwalach "Blurring the Edges" w Hamburgu, "Musica Genera" w Szczecinie, "Musica Polonica Nova" we Wrocławiu, "Turning Sounds" oraz "plain. music".

Teatr Swabodnoje Prostranstwo z Orła (Rosja) „Król i wozak” Babla. Musical.

Musical „Wozak i król” oparty na „Zmierzchu” Izaaka Babla w wykonaniu rosyjskiego teatru Swobodnoje Prostranstwo, którego akcja zostanie przeniesona z Odessy w kontekst jednego z łódzkich podwórek.

Miejsce: podwórko przy Piotrkowskiej 37
Godzina rozpoczęcia: 19.30
wstęp wolny (obowiązują wejściówki)

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum