Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

XV Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych

12 czerwca rozpocznie się XV Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych imienia Włodzimierza Puchalskiego – święto miłośników filmu, oraz pasjonatów wiedzy o przyrodzie i ekologii – największy w Polsce przegląd filmów poświęconych tej tematyce. Projekcje konkursowe i pierwsze imprezy towarzyszące rozpoczną się już od rana, jednak uroczyste otwarcie Festiwalu zaplanowano na godzinę 19.00 w Muzeum Miasta Łodzi.

Wieczór uświetni zespół muzyczny Alla Vienna oraz otwarcie wystawy prac Kariny Sławińskiej. Najnowszy projekt tej artystki, absolwentki Wydziału Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi zatytułowany „O ogrodzie”,  koresponduje z mottem tegorocznej edycji Festiwalu „Pamiętajcie o ogrodach”.  „Ogrody są tym miejscem, w którym spotykają się światy: ludzi, roślin i zwierząt. (…) wszystkie te formy życia przenikają się „obdarowując” wzajemnie kolorami, kształtami, materią, z której są zbudowane. (…) Ogrody stanowią tajemniczy obszar wyjątkowych,  zaskakujących spotkań wielu bytów, ale i spotkań z własną wrażliwością odkrywającą piękno i mądrość natury.” – tak określa ideę programową eksponowanych dzieł ich Autorka. Wystawa dostępna będzie dla publiczności w galerii W biegu od 13 do 16 czerwca.

Kolejne dni Festiwalu wypełnione będą pokazami konkursowymi w kinie Łódzkiego Domu Kultury, oraz licznymi wydarzeniami towarzyszącymi: warsztatami filmowymi dla dzieci i młodzieży odbywającymi się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7, wystawami fotograficznymi – w tym zdigitalizowanych fotogramów Patrona Festiwalu, zwiedzaniem łódzkich parków i ogrodów – Zoologicznego i Botanicznego, wycieczkami do najatrakcyjniejszych założeń parkowych na terenie Województwa – Arkadii, Nieborowa i arboretum w Rogowie; odbędzie się też pokaz klasycznych filmów z bogatego dorobku Wytwórni Filmów Oświatowych, które poddane zostały rekonstrukcji cyfrowej (w łódzkim kinie „CHARLIE” – 13.06. godz. 14.00)

Na szczególną uwagę w wielonurtowej ofercie XV MFFP zasługuje Młodzieżowy Konkurs Filmu Przyrodniczego, odbywający się pod patronatem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, oraz koncert inspirowany twórczością Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”, który odbędzie się 13 czerwca w plenerowej scenerii Łódzkiego Ogrodu Botanicznego.

Główny Konkurs Filmowy zakończy gala wręczenia nagród XV MFFP – 15 czerwca o godzinie 18-tej, w kinie ŁDK, zaś nazajutrz, 16 czerwca – ostatniego dnia Festiwalu, odbędą się pokazy nagrodzonych filmów w kinie „CHARLIE” i w ŁDK, oraz pokaz filmów przyrodniczych w kinie Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Wstęp na wszystkie projekcje i inne wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum