Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Spędź Niedzielę w Pałacu Poznańskich

Spotkanie z cyklu Niedziela w Pałacu Poznańskich zatytułowane Rzeźbiarze łódzcy przełomu XIX i XX w. W kręgu zakładu Antoniego i Józefa Urbanowskich. Prowadzenie: dr Łukasz Grzejszczak. 16 czerwca  (niedziela), godz. 12.00. Wstęp wolny

Na przełomie XIX i XX wieku rzeźba jako dziedzina sztuk plastycznych w środowisku łódzkim związana była głównie z architekturą i sztuką sepulkralną, jednak mimo to działało w mieście  niewielkie grono artystów rzeźbiarzy prowadzących własne pracownie lub współpracujących z zakładami kamieniarsko-rzeźbiarskimi. Sytuację tę znakomicie uchwycił w roku 1892 recenzent „Dziennika Łódzkiego” pisząc: „[…] Dla malarza jest w Łodzi przede wszystkim pole portretowania, na rzeźbiarza zaś oczekują w pierwszym szeregu nasze cmentarze […]. A poza tym mało Łódź posiada salonów, w których obraz i rzeźba byłaby niezbędnym ornamentem”.

Firma Antoniego Urbanowskiego była na tym polu jedną z pierwszych, a jej działalność wiąże się nie tylko ze sferą sztuki sepulkralnej, czy architektury, ale także detalu architektonicznego i wystroju wnętrz oraz rzeźbą portretową. Przez lata jej działalności współpracowało z pracownią wielu cenionych rzeźbiarzy, którzy tu rozpoczynali swe – często międzynarodowe – kariery. Byli wśród nich, m.in. Władysław Czapliński, Wacław Konopka oraz Anastazy Lepla. Znaczącą aktywność w łódzkim środowisku w omawianym okresie wykazywali, również Władysław Wojtasiewicz, Ludomir Wąsowski, Henryk (Henoch) Glicenstein, Arnold (Henryk) Monat specjalizujący się w wizerunkach portretowych, czy czasowo związani z Łodzią Stanisław Czarnowski i Antoni Szczygielski. Wystąpienie prezentuje sylwetki rzeźbiarzy, dzieła oraz pracownie działające w Łodzi przed 1918 rokiem.

16 czerwca zapraszamy również na warsztaty plastyczne dla dzieci "Galeria Małego Mistrza"
Dowiedz się więcej

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum