Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Sztuka z kamienia

24 listopada, godz. 12:00 Sztuka z kamienia. Spotkanie na wystawie poświęcone analizie porównawczej dzieł zakładu Urbanowskich jako reprezentatywnych przykładów architektury i sztuki sepulkralnej. Wydarzenie towarzyszy wystawie czasowej Zakład Urbanowskich. Rodzina Dzieło Twórcy.

Wystawa i towarzyszące jej wydarzenia koncentrują się wokół historii łódzkiej rodziny i zakładu Urbanowskich, który należał do najstarszych w Łodzi, w pocz. XX wieku był jednym z największych i najbardziej nowoczesnych przedsiębiorstw budowlano-kamieniarsko-rzeźbiarskich na ziemiach dawnego Królestwa Polskiego. Bogaty dorobek firmy prezentuje się głównie na najstarszej zabytkowej łódzkiej nekropolii jaką jest Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej. Dlatego właśnie w tym miejscu odnajdujemy pierwsze znane i sygnowane realizacje zakładu Urbanowskich, które pochodzą z 1878 roku. Pomnik nagrobny Aleksandra Anstadta z 1881 roku, który wyróżnia symboliczny motyw złamanej kolumny określa się jako moment przełomu artystycznego w działalności zakładu. Za najciekawszy artystycznie w latach 80. XIX wieku uważany jest pomnik Ludwika Geyera w formie neogotyckiej kapliczki. W 1886 roku dzięki zakładowi Antoniego Urbanowskiego powstaje pierwsze na Starym Cmentarzu mauzoleum małżeństwa Moenke w kształcie antycznej świątyni greckiej. Najważniejszym dziełem sztuki sepulkralnej zakładu Urbanowskich jest mauzoleum Juliusza Heinzla. Neorenesansowa kaplica kopułowa należy do unikatowych przykładów kaplic grobowych na ziemiach polskich. Inne mauzolea na Starym Cmentarzu będące dziełem Urbanowskich to kaplice grobowe Juliusza Kunitzera i Gustawa Geyera. Niewątpliwie najbardziej znane realizacje zakładu znajdują się na najstarszej łódzkiej nekropolii, wyróżnia je najwyższy poziom XIX. wiecznej sztuki sepulkralnej w skali europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Prezentacja i analiza porównawcza dzieł sztuki sepulkralnej zakładu Urbanowskich będzie tematem wiodącym podczas spotkania, które w drugiej części będzie okazją by zwiedzić wystawę pod kierunkiem jej autorów.

Termin:24 listopada (niedziela), godz. 12.00
Miejsce:Sala lustrzana, Galeria wystaw czasowych
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Prowadzenie:D. Antoszczyk (Centralne Muzeum Włókiennictwa), C. Pawlak (Muzeum Miasta Łodzi)
Wstęp wolny

W tym dniu książka Przedsiębiorstwo Antoniego i Józefa Urbanowskich. Rodzina, dzieło, twórcy towarzysząca wydarzeniu będzie sprzedawana w promocyjnej cenie  - 20 zł.

anstadtmauzoleum heinzlamauzoleum kunitzeramauzoleum moenke

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum