Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Lubie wiedzieć w styczniu

Pierwsze w Nowym Roku spotkanie z popularnego cyklu „Lubię Wiedzieć” poprowadzi dr Joanna Borucka z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, spotkanie  odbędzie się 12 stycznia (tradycyjnie w drugą niedzielę miesiąca) o godz. 11.00 w siedzibie Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych przy pl. Wolności 2. Wstęp wolny.

Niebo – Ziemia – Piekło. Istoty nadprzyrodzone w polskiej sztuce ludowej to opowieść o dwóch niezwykle ważnych elementach tradycyjnej polskiej kultury ludowej XIX i pocz. XX wieku: ontologii i sztuce. Ogniwem łączącym te dwie dziedziny ludzkiego życia i doświadczenia są zaś istoty nadprzyrodzone, które stanowiły elementarny składnik ludowej wizji świata i wypełniały ludzką wyobraźnię.

Podczas odczytu zostanie przedstawiona budowa ludowego imago mundi, wyraźnie inspirowana Biblią, oraz powiązana z nim ikonografia istot związanych ze sferami Nieba i Piekła: Boga Ojca, Chrystusa, Ducha Świętego, Matki Boskiej, świętych, aniołów oraz Szatana, diabła, demonów i czarownic. Prezentowana w formie malarstwa, rzeźby, drzeworytu i oleodruku ikonografia odpowie na pytanie, które z wymienionych postaci podlegały w kulturze ludowej wizualizacji, a które były pod tym względem pomijane. Ponadto, na marginesie tych rozważań, możliwe będzie prześledzenie repertuaru sposobów ukazywania nadprzyrodzoności za pomocą środków formalnych i symbolicznych. Stąd szczególna uwaga zostanie zwrócona na takie aspekty ikonografii, jak gesty portretowanych postaci czy ich atrybuty, będące zarazem formalnymi, jak i symbolicznymi nośnikami znaczeń.

Również 12 stycznia zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat do wzięcia udziału w warsztatach plastycznych z cyklu Galeria Małego Mistrza
Więcej informacji TU

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum