Li-La-Lo zaśpiewa Olga Mieleszczuk w Muzeum Miasta Łodzi z okazji IV Dni Pamięci. Muzeum Miasta Łodzi po raz trzeci włącza się w Dni Pamięci organizowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji 27 stycznia o godz. 19:00 w Pałacu Poznańskich odbędzie się koncert Olgi Mieleszczuk zatytułowany "Li-La-Lo" między Warszawą a Tel Awiwem. Koncert połączy muzyczne światy kabaretów Warszawy i Tel Awiwu lat 30-stych ubiegłego stulecia, tworzone przez polskich Żydów. Bilety w cenie 30 zł dostępne w kasie muzeum (w godzinach jej funkcjonowania oraz na godzinę przed koncertem).
Dzień wcześniej (26 stycznia o godzinie 15:00) w Teatrze Jaracza odbędzie się prelekcja Andrzeja Jankowskiego z Działu Historii Muzeum Miasta Łodzi pod tytułem „Łódzki adres Jana Karskiego – Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15”.
Zaskakująco zabrzmi słynna kołysanka Henryka Warsa "Ach śpij kochanie"po hebrajsku, czy "Ostatnia niedziela" jako Ostatni Szabat, śpiewana w latach 30-stych przez Ben Lewiego czyli Adama Astona. Będą hebrajskie wersje polskich szlagierów, ale również polskie wersje, a właściwie parodie hitów Jidisz. Obok znanych tang międzywojennych żydowskich kompozytorów, pojawi się izraelskie tango Henryka Golda. Przeboje "alla orientale", żydowsko-arabskie foxy z Warszawy i Tel Awiwu. Wszystko w nowych, lekko swingujących aranżacjach,w delikatnym balansie między piosenkami do tańczenia i rozmarzenia.
Wykonawcy:
Olga Mieleszczuk - wokal
Pieśniarka, akordeonistka i badaczka wschodnioeuropejskich tradycji muzycznych. Motywem przewodnim jest dla niej muzyka żydowska z Polski. Urodzona w Warszawie, obecnie mieszka w Jerozolimie. Występowała m.in. w Lincoln Center w Nowym Jorku, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Eden-Tamir Center w Jerozolimie, Muzeum Żydowskim w Oslo. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzyki żydowskiej, jak Yiddish Summer w Weimar, Warszawa Singera, Chutzpah! w kanadyjskim Vancouver, Festiwal Jidysz nad Morzem Martwym czy Festiwal Muzyki Żydowskiej w San Francisco. Współpracuje z organizacjami promującymi kulturę żydowską w Polsce i Izraelu. Jej autorska płyta „Pieśni Szetla” spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem krytyków i publiczności.
Hadrian Tabęcki - klawisze
Jest kompozytorem, aranżerem, pianistą z Warszawy. Autorem muzyki do filmów (m.in.: „Lejdis” w reż. Tomasza Koneckiego), przedstawień teatralnych (dla Yidishpil Tel Aviv czy Teatru Żydowskiego Warszawa). Komponuje muzykę do wierszy i tekstów Wojciecha Młynarskiego, Wiesławy Szymborskiej, ks.J.Twardowskiego i innych. Jest twórcą oratorium „Kantata-Pieśń Świata” do tekstów Starego Testamentu i innych. Jako pianista współtworzy zespoły Kameleon i Tangata Quintet, ma w swoim dorobku liczne nagrania dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych. Laureat wielu nagród za twórczość artystyczną (m.in. za muzykę do spektaklu TV „Piękna Pani Sedenman”).
Wojciech Pulcyn - kontrabas
Jeden z najlepszych kontrabasistów jazzowych w Polsce. Ukończył Szkołę Muzyczną im.F.Chopina w Warszawie na wydziale jazzowym. Laureat wielu nagród w konkursach muzyki jazzowej. Wspólpracuje z Teatrem Narodowym, skomponował muzykę dla słynnego spektaklu „Transatlantyk” Teatru Montownia. W tym roku, wraz z pianistą B.Hołownią, wydał płytę z utworami Henryka Warsa jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX-lecia międzywojennego.
Grzegorz Lalek - skrzypce, mandolina
Jako skrzypek – kameralista współtworzy kilka zespołów (Xerxes Strings, Kwartet Kwadrat, Kwartet Bell’Arte, The New Art Ensamble, Ensemble de Narol, kwartet FOURmalina), które prowadzą aktywną działalność nagraniową i koncertową. Jest członkiem i współzałożycielem grupy Tangata Quintet, z którą nagrał płyty: z muzyką Astora Piazzolli (2004 r.) i polskimi tangami (2005 r.).
Radosław Labakhua - trąbka
Ukończył dyrygenturę symfoniczno-operową w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Bogusława Madeya.
W dorobku artystycznym posiada ponad 20 programów telewizyjnych, które zrealizował jako dyrygent i kierownik muzyczny. Ponadto jako dyrygent i trębacz współpracuje z czołowymi polskimi artystami z kręgu muzyki poważnej, jazzowej, rozrywkowej, filmowej i piosenki artystycznej. Współpracował z teatrami jako konsultant i kierownik muzyczny oraz autor scenariuszy do spektakli muzycznych.
Artur Hofman - prowadzący
Aktor, reżyser i dziennikarz, działacz społeczności żydowskiej w Polsce, od 2006 przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów, od 2009 redaktor naczelny Słowa Żydowskiego.