Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Lubię wiedzieć w kwietniu

Niebo – Ziemia – Piekło. Istoty nadprzyrodzone w polskiej sztuce ludowej
Spotkanie z cyklu Lubię Wiedzieć
13 kwietnia (niedziela), godz. 11:00
Prowadząca: dr Joanna Borucka (Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi)
Miejsce: Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych
Muzeum Miasta Łodzi, plac Wolności 2
Wstęp wolny

Niebo – Ziemia – Piekło. Istoty nadprzyrodzone w polskiej sztuce ludowej to opowieść o dwóch niezwykle ważnych elementach tradycyjnej polskiej kultury ludowej XIX i pocz. XX wieku: ontologii i sztuce. Ogniwem łączącym te dwie dziedziny ludzkiego życia i doświadczenia są zaś istoty nadprzyrodzone, które stanowiły elementarny składnik ludowej wizji świata i wypełniały ludzką wyobraźnię.
Podczas odczytu zostanie przedstawiona budowa ludowego imago mundi, wyraźnie inspirowana Biblią, oraz powiązana z nim ikonografia istot związanych ze sferami Nieba i Piekła: Boga Ojca, Chrystusa, Ducha Świętego, Matki Boskiej, świętych, aniołów oraz Szatana, diabła, demonów i czarownic. Prezentowana w formie malarstwa, rzeźby, drzeworytu i oleodruku ikonografia odpowie na pytanie, które z wymienionych postaci podlegały w kulturze ludowej wizualizacji, a które były pod tym względem pomijane. Ponadto, na marginesie tych rozważań, możliwe będzie prześledzenie repertuaru sposobów ukazywania nadprzyrodzoności za pomocą środków formalnych i symbolicznych. Stąd szczególna uwaga zostanie zwrócona na takie aspekty ikonografii, jak gesty portretowanych postaci czy ich atrybuty, będące zarazem formalnymi, jak i symbolicznymi nośnikami znaczeń.

Tego dnia zapraszamy także na:

Godz. 12:00 Dialog Edelman-Karski. Spotkanie z Bogdanem Białkiem, wstęp wolny, więcej>

Godz. 19:00 Koncert Stabat Mater, więcej>

01. Oko Opatrzności, wł. Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi (MAiEŁ/E IX-133), fot. Joanna Borucka.

02. Matka Boska Częstochowska, wł. Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi (MAiEŁ/E IX-80), fot. Joanna Borucka.

03. Matka Boska z otwartym sercem, wł. Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi (MAiEŁ/E IX-3055), fot. Joanna Borucka.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum