Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Spotkanie z Anką Leśniak

Dlaczego (nie) umiejscawiam siebie w historii sztuki kobiecej?
Spotkanie z Anką Leśniak
12 kwietnia (sobota), godz. 18:00
Miejsce: Kawiarnia Retro Cafe
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Spotkanie z Anką Leśniak, artystką, absolwentką łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych oraz historii sztuki ukończonej na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka zaprezentuje swoje projekty artystyczne oraz filmy video, ukazujące sztukę oraz społeczeństwo z perspektywy kobiet. Przybliży również projekt środowiskowy "Katalog artystów z woj. łódzkiego" realizowany wraz ze Stowarzyszeniem Sztuka i Dokumentacja.

Anka Leśniak, absolwentka ASP w Łodzi, w swojej sztuce tematyką kobiecości oraz zmian jakie zachodzą w znaczeniu tego słowa we współczesnym świecie. Artystka rozważa ten problem w kontekście historii sztuki w pracach pt. „Top Models”, „Muzy Łodzi Kaliskiej”, „Fading Traces” oraz w projekcie „Zarejestrowane”, na który otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku. Odnosi się także do postaci kobiet zapomnianych "nieumiejscowionych w historii"  i bada przyczyny takiego stanu rzeczy. W  serii prac pt. "Podejrzana" podejmuje temat stereotypu kobiety przestępczyni. W projekcie "Wcielenia", w mitach oraz ikonografii  bóstw kobiecych poszukuje archetypów kobiecości i zadaje pytanie o ich związek ze współczesnością.

Anka Leśniak wypowiada się w pracach video, fotografii, instalacjach w przestrzeni publicznej. Jest autorką kilku performance, z których najbardziej znane są akcje „Body Printing”. Od 2013 roku  jest doktorantką na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Więcej o artystce na www.ankalesniak.pl

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum