Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Lubię wiedzieć w czerwcu

8 czerwca (niedziela) o godz. 11:00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Lubię wiedzieć, a 10 i 16 czerwca na warsztaty hidżabowe. Wstęp wolny.
Najbliższe spotkanie z cyklu Lubię wiedzieć zatytułowane Muzułmanka – kobieta  zniewolona czy wyzwolona? poświęcone będzie kobiecie w islamie. Spotkanie  i warsztaty hidżabowe poprowadzi polska muzułmanka – Blanka Rogowska, socjolog i orientalista, doktorantka w Katedrze Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Uniwersytetu Łódzkiego. W trakcie swojej relacji nasz gość odpowie na kilka istotnych pytań, o których poniżej.

Kiedy świat szeroko pojętego Zachodu mówi o islamie, naczelnym tematem, zaraz obok terroryzmu i radykalizmu, jest kobieta. Świat muzułmański w całej swojej rozpiętości i różnorodności dostarcza nam wielu kontrowersji – zakaz prowadzenia samochodu przez kobiety w Arabii Saudyjskiej, nakaz zakrywania twarzy w Afganistanie w czasie panowania Talibów, zabójstwa honorowe w Pakistanie, przekraczający 50% poziom analfabetyzmu wśród Arabek, obrzezanie dziewczynek w Indonezji. Jednocześnie arabiści zgodni są co do tego, że pojawienie się islamu na terenach Arabii rewolucyjnie poprawiło pozycję kobiety, zaś samego Muhammada z czystym sumieniem można nazwać największym feministą swoich czasów.

To kobiety były pierwszymi muzułmankami. To one, aż w 16% były wiarygodnymi przekazicielkami historii o życiu i wyborach moralnych proroka, zaś święta księga islamu poświęca prawom im należnym cały rozdział zatytułowany „Kobiety”. Feminizm muzułmański, którego tekstem programowym jest właśnie Koran, zaś mandat do walki o równouprawnienie wyciąga z nauk proroka, twierdzi, że najlepszym narzędziem do walki z opresją kobiet na świecie jest szczera wiara i postępowanie zgodnie z naukami islamu.

Gdzie, więc leży prawda? Jaką rolę naprawdę odegrały kobiety w historii narodzin i ekspansji islamu? Kim są współczesne muzułmanki? Czy łamanie praw kobiet w krajach muzułmańskich jest spowodowane opresyjną religią islamu, czy też czymś zupełnie z islamem niezwiązanym? Czy islam upadla, czy wyzwala kobiety? Czy islam i feminizm mogą współistnieć?

Wykład zatytułowany Muzułmanka – kobieta wyzwolona czy zniewolona jest próbą odpowiedzi na te wszystkie pytania, oddzielenia stereotypów od prawdy, medialnych sensacji od realiów. Słuchacze będą mieli okazję poznać historie kobiet związanych z początkami tej religii, przeanalizować prawa i obowiązki kobiet wynikające z jej nauczania oraz zastanowić się na współczesnym wizerunkiem muzułmanki.

Wyjątkowo ciekawa i poznawcza relacja naszego gościa będzie zachętą do udziału w warsztatach hidżabowych, które odbędą się 10 czerwca (wtorek) i 16 czerwca (poniedziałek) w siedzibie Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych (plac Wolności 2) o godz. 18:00. Warsztaty hidżabowe są bezpłatne i adresowane tylko do kobiet. Zapisy na warsztaty przyjmujemy drogą telefoniczną: 42 250 51 31 lub mailową: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it .  Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum