Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Niedziela w Pałacu Poznańskich

Spotkanie z cyklu Niedziela w Pałacu Poznańskich zatytułowane Pałac Poznańskiego – Gabinet Karskiego.

Temat spotkania nawiązuje do kolejnej rocznicy urodzin Izraela Poznańskiego i Roku Jana Karskiego. Prezentacja w sali lustrzanej jest połączona ze zwiedzaniem pałacu i nowego Gabinetu Profesora Jana Karskiego.

25 sierpnia 1833 roku w Aleksandrowie Łódzkim urodził się Izrael Poznański – jeden z największych twórców potęgi wielkoprzemysłowej Łodzi. W wyniku podziałów majątkowych otrzymuje firmę zajmującą się zbytem różnorodnych tkanin oraz uruchamia własną produkcję. Jego 20.letnia aktywność gospodarcza spowodowała, że stał się znaczącym producentem wyrobów włókienniczych w skali Europy Środkowo-Wschodniej. Następne pokolenia próbowały kontynuować dzieło patriarchy rodu Poznańskich. Pierwsza wojna światowa przyczyniła się do stopniowego upadku Imperium Poznańskiego. W 1975 roku w dawnym pałacu rodziny Poznańskich powstało Muzeum Historii Miasta Łodzi (obecnie Muzeum Miasta Łodzi), które z czasem stworzyło Panteon Wielkich Łodzian. W trwającym Roku Jana Karskiego szczególnie na uwagę zasługuje nowy Gabinet Profesora Jana Karskiego.

Znane i mniej znany historie rodziny Poznańskich oraz Jana Karskiego będzie można usłyszeć oraz przeżyć w najbliższą niedzielę w Muzeum Miasta Łodzi.

24 sierpnia (niedziela), godz. 16:00
Prowadzący: Cezary Pawlak
Miejsce: Sala Lustrzana
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum