Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Lubię wiedzieć we wrześniu

Wielowyznaniowe dziedzictwo Łodzi – Stary Cmentarz
Spotkanie z cyklu Lubię wiedzieć
Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2014

14 września (niedziela), godz. 11:00
Prowadząca: Natalia Scegielniak-Glica
Miejsce: Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ
Plac Wolności 2
Wstęp wolny

Jak zawsze w drugą niedzielę miesiąca w siedzibie Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ przy pl. Wolności 2 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach muzealnego cyklu Lubię wiedzieć. Wykład pt. Wielowyznaniowe dziedzictwo Łodzi – Stary Cmentarz poprowadzi Natalia Scegielniak-Glica (etnolożka, antropolożka kultury, pracownik Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi).     
Trójwyznaniowy chrześcijański Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej w Łodzi to fascynujące i magiczne miejsce. Na tej nekropolii, obok ojców Łodzi przemysłowej – wielkich i mniejszych fabrykantów, spoczywają zasłużeni dla miasta działacze społeczni i polityczni, lekarze, lokalna inteligencja, artyści. Jest to także miejsce pochówku wojowników o niepodległość kraju – powstańców styczniowych oraz uczestników rewolucji 1905 roku. Bogato ilustrowany wykład będzie miał na celu ukazanie historii trójwyznaniowej nekropolii oraz symboliki i zróżnicowania sztuki sepulkralnej. Szczególny nacisk położony zostanie na ukazanie przemian, jakie na przestrzeni dziejów zaszły w postrzeganiu przez lokalną społeczność znaczenia tego wyjątkowego miejsca dla odkrywania i budowania swojej tożsamości. Pokażemy także, jak materialne dziedzictwo wielokulturowej Łodzi wpływa na współczesnych jej mieszkańców.

Pomnik nagrobny Sophie Biedermann, córki Ludwika Meyera, która umierając w młodym wieku osierociła dwóch synów. Jest to jeden z najbardziej wzruszających i interesujących pomników na Starym Cmentarzu. W latach 2004-2005 został on poddany pracom konserwatorskim i rekonstrukcyjnym z  funduszy Urzędu Miasta Łodzi. Fot. N. Scegielniak-Glica

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum