Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Spotkanie z Rafałem Pakułą

Stare Nowe Centrum Łodzi
Spotkanie z Rafałem Pakułą, autorem książki Działalność architektoniczna Czesława Przybylskiego w Łodzi

29 października (środa), godz. 18:00
Prowadząca: Natalia Królikowska
Miejsce: kawiarnia retroCafe
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Debata nad Nowym Centrum Łodzi ma długie korzenie, jej historia sięga czasów drugiej połowy XIX wieku, kiedy to rozpoczął się okres najintensywniejszego rozwoju Łodzi. Konieczność podniesienia rangi i prestiżu miasta oraz sposoby na jej realizację są tematem sporów i debat od dziesięcioleci. Okres międzywojnia, w którym do współpracy poproszono jednego z ważniejszych architektów epoki, Czesława Przybylskiego, jest szczególnie interesującym momentem w dyskusji nad kształtem centrum Łodzi.

Książka Rafała Pakuły ukazuje kolejne etapy budowy Teatru Miejskiego oraz Gmachu Reprezentacyjnego na tle innych gmachów łódzkich oraz gmachów o podobnych funkcjach w innych miastach Polski w kontekście szerszych rozważań dotyczących pomysłów na stworzenie nowego reprezentacyjnego centrum miasta. Publikacja powstała na podstawie źródeł archiwalnych oraz  informacji z czasopism specjalistycznych i gazet codziennych okresu międzywojennego i jest pierwszą pracą tak szeroko prezentującą  procesy projektowe i budowlane. Szczegółowo ukazuje ona kolejne etapy budowy, problemy inwestycyjne, urzędnicze oraz wynikające z tego konsekwencje. W książce zawarto też rys biograficzny oraz opis dokonań architektonicznych Czesława Przybylskiego na szerokim tle rozwoju architektury polskiej w pierwszych dekadach XX wieku.

Na spotkaniu zaprezentowane zostaną archiwalne plany i rysunki Teatru Miejskiego oraz Gmachu Reprezentacyjnego oraz szeroko zostaną omówione kwestie, podjęte w książce.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum