Dokąd zmierzają współczesne Polki – „zadowolony niewolnik” czy kobieta wyzwolona? Spotkanie z cyklu „Lubię wiedzieć”
14 grudnia 2014 (niedziela), godz. 11:00
Prowadząca: dr Iza Desperak
Miejsce: Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ
pl. Wolności 2
Wstęp wolny
Kolejne spotkanie z cieszącego się dużą popularnością muzealnego cyklu edukacyjnego „Lubię wiedzieć” poświęcone będzie potocznym wyobrażeniom kobiecości, funkcjonującym mitom i stereotypom, oraz ich przemianom. Wykład poprowadzi dr Iza Desperak z Katedry Socjologii Polityki i Moralności IS UŁ, badaczka związana z Interdyscyplinarnym Seminarium Gender, autorka pierwszej w Polsce rozprawy habilitacyjnej ze słowem gender w tytule.
W trakcie prelekcji pojawi się więc Matka Polka, kobieta pracująca, businesswoman i bezrobotna, wieczna kobiecość i słaba płeć. Szczególna uwaga poświęcona zostanie roli stereotypów w utrwalaniu dyskryminacji ze względu na płeć. Jako przykład posłuży paradoks „zadowolonego niewolnika”, opisanego na gruncie polskim przez profesora Henryka Domańskiego, oraz medialna wizja kobiety wyzwolonej, uosabianej przez „Cosmogirl” – produkt wykreowany przez pismo „Cosmopolitan”. Poruszona zostanie też kwestia rozumienia idei wyzwolenia kobiet wedle feministek pierwszej, drugiej i trzeciej fali, a także wyjaśnione będą powody przekonania, że proces emancypacji kobiet postępuje, że rośnie ich aktywność zawodowa oraz poszerza się autonomia.
Gry domowe”, fot. Elżbieta Jabłońska, 2002 r.
„Supermatka" fragment cyklu, fot. Elżbieta Jabłońska, 2002 r.
Tego dnia zapraszamy także na:
Godz. 12:00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Szczęśliwa godzina. Sztuka polska XIX-XX wieku ze zbiorów prywatnych, więcej>
Godz. 18:00 Spotkanie z Arturem Chrzanowskim, więcej>