Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Finisaż wystawy "Ojciec Stefan Miecznikowski"

1 marca (niedziela), godz. 12:00 zapraszamy na finisaż wystawy Ojciec Stefan Miecznikowski SJ. W tym mieście, które szczególnie stało mi się drogie…  połączony z oprowadzaniem kuratorskim.
Prowadzący: Anna Walaszczyk
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Wystawa „Ojciec Stefan Miecznikowski SJ. W tym mieście, które szczególnie stało mi się drogie…” przygotowana została, aby upamiętnić wybitnego kapłana i duszpasterza, ojca duchowego łodzian, wychowawcę i działacza charytatywnego, który swoją postawą w stanie wojennym i po jego zniesieniu nierozerwalnie wpisał się w historię lat 80. naszego miasta.

Pokazane na wystawie zdjęcia i eksponaty przybliżają młodość i harcerską przeszłość o. Stefana. Ukazują jego działalność duszpasterską i wychowawczą wśród młodzieży akademickiej, w środowisku Duszpasterstwa Harcerzy, Piłsudczyków czy Armii Krajowej. Fotografie z okresu stanu wojennego pozwalają poznać widzowi działalność charytatywną prowadzoną w Ośrodku Pomocy Uwiezionym, Internowanym i ich Rodzinom. Kierowany przez o. Miecznikowskiego Ośrodek Pomocy (pokazany na wystawie w ciekawej aranżacji) oparty był na pracy wolontariuszy i służył  pomocą materialną, żywnościową, medyczną i prawną represjonowanym działaczom oraz członkom ich rodzin, które często pozostawały bez środków do życia. Autorce wystawy udało się pozyskać autentyczne opakowania artykułów spożywczych i środków czystości z lat 80. XX w., które pakowane były do paczek, m.in. pudełka po papierosach, zapałkach, żyletkach i słodyczach. Można także zobaczyć legendarny proszek IXI, mydełka z przydziałów kartkowych czy same kartki na żywność z czasów PRL. Te, oraz inne artefakty życia społecznego z wielkim zainteresowaniem  ogląda młodzież szkolna, dla której są one swego dokumentami tamtego czasu.

Wystawa nie pomija kolejnych  dzieł ojca Stefana - Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, galerii wystawienniczej znanej jako „Nawa św. Krzysztofa” , duszpasterstwa  niewidomych, czy organizowanych z inicjatywy księdza sympozjów naukowych, wydarzeń  artystycznych i wielu innych wydarzeń, które na trwałe weszły do historii Łodzi.

Na wystawie wykorzystano elementy parateatralne, które podnoszą jej atrakcyjność i walory poznawcze. Jest to m.in. rekonstrukcja celi zakonnej ojca Stefana w domu przy ulicy Sienkiewicza 60, czy rekonstrukcja fragmentu magazynu darów w Ośrodku Pomocy. Spore wrażenie na zwiedzających wywołuje ta część wystawy, na której pokazana jest brutalna akcja MO i ZOMO skierowana do ludzi wychodzących z placu kościelnego po mszy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Widzowie mają także okazję  obejrzeć lub przypomnieć sobie dwa filmy poświęcone Ojcu Stefanowi Miecznikowskiemu i z jego udziałem, które powstały w Łódzkim Ośrodku Telewizyjnym („Pamięć”, realizacja Jadwiga Wileńska, TVP Łódź 1990 r. oraz „Wędrowanie”, realizacja Marek Palczewski, TVP Łódź 1993 r.). Mogą zobaczyć liczne odznaczenia, nagrody i medale, którymi uhonorowano o. Stefana, w tym nadany pośmiertnie przez Prezydenta III Rzeczpospolitej Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Osoby uczestniczące w oprowadzaniu kuratorskim bezpłatnie otrzymają katalog towarzyszący wystawie.

01010011012
013014015016
01701801902
020030405
07080921

Na ostatnim zdjęciu rzeźba autorstwa Marka Kubisia.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum