Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Spotkanie z Kayą Mirecką-Ploss

5 czerwca, godz. 18:00 odbyło się spotkanie z Kayą Mirecką-Ploss, towarzyszką życia Jana Karskiego, autorką książki "Kobieta, która widziała za dużo".

Na zaproszenie Muzeum Miasta Łodzi rodzinne miasto Jana Karskiego odwiedziła Kaya Mirecka-Ploss, jego wieloletnia towarzyszka życia, przyjaciółka, spadkobierczyni bogatego dziedzictwa Kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. Pretekstem do spotkania była europejska promocja jej najnowszej książki "Kobieta, która widziała za dużo". Wszyscy obecni na tym wydarzeniu wspominają ciepłe spotkanie z niezwykłą osobą autorki oraz wyjątkową okazję do wspomnienia Jana Karskiego, słynnego kuriera polskiego Państwa Podziemnego.

W posłowiu Kazimierza Kutza czytamy

Dostajemy do rąk książkę niezwykłą. Bo i ona, (...), jest osobą nietuzinkową. Kaya urodziła się bardzo dawno i jest Ślązaczką. (...) podczas wojny ojciec (...) znalazł się w Dachau, a ona w obozie "mieszańców" w Bawarii. W 1945 r. wstąpiła do II Korpusu generała Andersa (gdzie grała i śpiewała w teatrze), wraz z formacją wojskową przeniosła się do Londynu; (...) tam przez pięć lat studiowała modę i kostiumologię w St. Martin Collage, w 1957 roku wróciła do kraju i była projektantką w Modzie Polskiej. Kayą dwukrotnie interesowały się tajne służby, aresztowano ją za odmowę współpracy. Wyjechała z kraju, wyszła za mąż za Amerykanina, Sydneya Plossa, sowietologa, wykładowcę w Princeton University (.). Przez 32 lata przyjaźniła się z Janem Karskim, a gdy stracił żonę, opiekowała się nim do końca jego życia. Założyła Instytut Tolerancji i Dialogu jego imienia, wykupiła wszystkie prawa autorskie i intelektualne Jana Karskiego, podarowała je placówce stworzonej w Rudzie Śląskiej.

Promocja książki była  zorganizowana we współpracy z Wydawnictwem Świat Książki.
Spotkanie jest częścią projektu "Jan Karski - powrót bohatera", realizowanego przez Muzeum Miasta Łodzi, związanego z obchodami 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego przypadającej w 2014 roku. Program całości wydarzeń obejmuje realizację przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym, wystawienniczym, wydawniczym i naukowym, przywracających pamięć o Karskim w mieście jego urodzin. Przedsięwzięcia realizowane w latach 2012-2014 zostały objęte honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Prowadzenie:
Natalia Królikowska, Dział Kultury MMŁ
Maja Jakóbczyk, Cezary Pawlak, Dział Upowszechniania i Edukacji MMŁ

Termin: 5 czerwca (wtorek), godz. 18:00
Muzeum Miasta Łodzi, Sala Lustrzana, ul. Ogrodowa 15

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Zobacz też:

Szukaj:

Oddziały Muzeum