Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Poszukujemy przedmiotów związanych z historią Bałut

Muzeum Miasta Łodzi zaprasza łodzian do włączenia się w przygotowania nowej wystawy „Bałuty - mitologia/faktografia” planowanej z okazji 100-lecia przyłączenia Bałut do Łodzi. Do aranżacji ekspozycji muzeum poszukuje przedmiotów, które wiążą się z historią tej dzielnicy. Wszyscy byli lub obecni mieszkańcy Bałut, którzy mają ciekawe pamiątki i chcieliby zaprezentować je w muzeum, proszeni są o kontakt z Marcinem Szymańskim z Działu Historii pod numerem telefonu 42 254 90 28 lub mailem This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it .

Więcej o projekcie>

„Poszukujemy fotografii miasta lub zdjęć rodzinnych, pocztówek, dokumentów urzędowych i osobistych takich jak np. akty stanu cywilnego, legitymacje, dyplomy. Interesują nas także przedmioty użytku codziennego, które mają wartość sentymentalną - dzięki nim chcemy na wystawie oddać klimat minionych czasów. Tego typu rzeczy łodzianie często mają w swoich domach nawet o tym nie wiedząc. Leżą zakurzone i zapomniane w piwnicach lub na strychach. A choć z pozoru mogą wyglądać na nieprzydatne, często okazują się ważnymi „świadkami historii”. Takie rzeczy mogą stać się przyczynkiem do opowieści o życiu w tej dzielnicy, charakterystycznych sposobach pracy czy spędzania wolnego czasu” - opowiada Marcin Szymański, kurator projektu. „Przedmioty byłyby wypożyczone od sierpnia do października 2015, a później zwrócone właścicielom” - dodaje.

Bałuty - jedna z najważniejszych części Łodzi. Choć włączona w jej granice administracyjne dopiero w 1915 roku, już na wiele lat wcześniej stanowiła jeden organizm miejski ze swoją sąsiadką. Stulecie włączenia Bałut w granice Łodzi to doskonała okazja, by opowiedzieć szerzej o tym obszarze, który, choć dobrze znany, dla wielu wciąż jest tajemniczy. Kwestią sporną są nawet jego granice – kiedyś wieś o określonym kształcie, potem dzielnica, a obecnie osiedle administracyjne. W świadomości mieszkańców funkcjonuje zazwyczaj ten ostatni obszar.

Muzeum Miasta Łodzi jako jedna z największych instytucji kultury na tym terenie, znajdująca się na pograniczu Bałut i Starego Polesia pragnie zaprezentować procesy, które zachodziły na tym obszarze, a ich skutki widoczne są do dnia dzisiejszego. Projekt poprzez opowieść o historii Bałut dotknie większych problemów, aktualnych również dziś. Tytułowy „nowy zapis” to w kontekście Bałut dzisiejsza tkanka miejska, pod którą znajdziemy jednak ślady minionych dni i ludzi. Odsłaniając kolejne warstwy dotrzemy do źródeł Bałut z ich specyficzną kulturą, poczuciem odrębności, regionalizmami  i innymi elementami.

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum