Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

40 lat "Ziemi obiecanej"


Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Kinematografii oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zapraszają na spacer śladami filmowych plenerów oraz projekcję zrekonstruowanej cyfrowo wersji filmu w 40. rocznicę premiery "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy.

Spacer odbędzie się 21 lutego w godzinach 13.00 - 16.00. Zbiórka o godzinie 13.00 w Muzeum Miasta Łodzi, zakończenie planowane jest na 16.00 w Muzeum Kinematografii, gdzie odbędzie się projekcja filmu. Po drodze uczestnicy zobaczyą plenery, pałace, kamienice, ulice, które „grały” w filmie "Ziemia obiecana". 40 lat temu na tych łódzkich brukach przed kamerą Witolda Sobocińskiego i Edwarda Kłosińskiego odżywała historia, którą pod koniec dziewiętnastego stulecia na kartach powieści spisał Władysław Reymont. Spacer poprowadzi Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edlemana oraz Jakub Wiewiórski, współautor „Spacerownika po Łodzi filmowej”.

W pałacu Karola Scheiblera (pl. Zwycięstwa 1), który jest siedzibą Muzeum Kinematografii, o godz. 15.30 odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Laurentowicz-Granas i Wojciechem Walczakiem, poświęcone kulisom realizacji filmu.

O 16:00 rozpocznie się projekcja filmu.

Film "Ziemia obiecana" w reżyserii Andrzeja Wajdy powstał w 1974 w Zespole Filmowym X na podstawie powieści Władysława Stanisława Reymonta pod tym samym tytułem.

Trzech przyjaciół - Polak Karol Borowiecki, Niemiec Maks Baum i Żyd Moryc Welt - pragnie w Łodzi założyć fabrykę włókienniczą. By osiągnąć cel, muszą stosować różne chwyty wymuszane przez bezwzględnych łódzkich przemysłowców, potentatów bawełny. Po pożarze ich świeżo zbudowanej przędzalni rozchodzą się. Karol sprzeniewierza się szlacheckim ideałom, zrywa narzeczeństwo z Anką, by przez ślub z Madą, córką największego fabrykanta Muellera, objąć we władanie najpotężniejszy łódzki kapitał. W ostatniej sekwencji Borowiecki rozprawia się ze strajkiem włókniarzy, wydając rozkaz strzelania do tłumu.

Film "Ziemia obiecany" został zrekonstruowany cyfrowo w 2012 w ramach projektu KinoRP. Współfinansowana przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej rekonstrukcja filmu została wykonana przez The Chimney Pot (obraz) oraz Sound Place (dźwięk). Nadzór artystyczny nad rekonstrukcją sprawował Witold Sobociński. [z materiałów dystrybutora]

Cena biletu: 10/12

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum