Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Lubię wiedzieć w kwietniu

„Muzułmańskie love story – czyli o koncepcji miłości w islamie” to tytuł kolejnego wykładu z popularnego cyklu spotkań muzealnych"Lubię wiedzieć" organizowanego przez Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ w każdą drugą niedzielę miesiąca. Jak kochają pobożni muzułmanie? Czy jesteśmy w stanie tę miłość zrozumieć? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli Blanka Rogowska – socjolog i orientalista, doktorantka w Katedrze Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Uniwersytetu Łódzkiego. Niedziela, 12 kwietnia, godzina 11.00, plac Wolności 2. Wstęp wolny.

Zawracie muzułmańskiego małżeństwa to nic innego jak podpisanie umowy pomiędzy dwiema stronami, w której zawrzeć można prawie każdy warunek, życzenie, a nawet ubezpieczyć się odpowiednią kwotą pieniędzy na wypadek rozwodu. W tradycyjnych społecznościach muzułmańskich wciąż aranżuje się małżeństwa nieznanych sobie nawzajem ludzi, dobrze widziany jest związek pomiędzy kuzynostwem, a przed ogłoszeniem zaręczyn nie jest wskazane by patrzeć zbyt długo na swoją wybrankę. Czy w takich warunkach możliwa jest miłość romantyczna? Czy muzułmanie są w ogóle romantyczni?

Koran mówi ludziom, że cud miłości pomiędzy mężem, a żoną jest dowodem na istnienie samego Boga. Liczne narracje o miłości znajdziemy w opowieściach o prorokach islamu, w tym o samym Muhammadzie, jego towarzyszach i rodzinie. Z tekstów źródłowych islamu dowiemy się jak dbać o nasze uczucie, zaś poezja muzułmańskich sufich jest uznawana za jedną z najbardziej zmysłowych na świecie. Współczesna popkultura muzułmańska obfituje w miłosne piosenki, teledyski i filmy, nie łamiąc przy tym zasad religijnych.

12 kwietnia 2015 (niedziela), godz. 11:00
Prowadząca:  Blanka Rogowska
Miejsce: Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych, pl. Wolności 2
Wstęp wolny

12 kwietnia (niedziela), godz. 12:00 zapraszamy również na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Łódzkie mody. Moda i akcesoria stroju XIX-XX w. Wstęp wolny.
Więcej o wystawie

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum