W czasie Nocy Muzeów czynne będą: siedziba główna Muzeum Miasta Łodzi, dawny pałac Poznańskich oraz Muzeum Kanału Dętka. Z uwagi na nocne otwarcie tych placówek, w sobotę i niedzielę w ciągu dnia będą one nieczynne. Niedostępne natomiast będą pozostałe oddziały: Odział Kultur i Tradycji Wyznaniowych oraz Odział Sportu i Turystyki.
Noc Muzeów w Pałacu Poznańskich /18:00-01:00/
W trakcie trwania Nocy Muzeów w godzinach 18:00-01:00 w Muzeum Miasta Łodzi będą dostępne dla zwiedzających wystawy stałe, z wyłączeniem Galerii Mistrzów Polskich, wystawy Triada Łódzka. Trzy wielkie społeczności. Polacy - Niemcy – Żydzi oraz gabinetu Marka Edelmana. Zabytkowe wnętrza Pałacu Poznańskich dają zwiedzającym niepowtarzalną okazję, by poczuć atmosferę architektury rezydencjonalnej z przełomu XIX i XX wieku oraz przez chwilę pożyć życiem miejscowej burżuazji przemysłowej.
Wystawy
W czasie Nocy Muzeów będzie można zwiedzić:
- część reprezentacyjną pałacu i apartamenty prywatne
- Panteon Wielkich Łodzian prezentujący pamiątki po Władysławie S. Reymoncie, Julianie Tuwimie, Jerzym Kosińskim, Karlu Dedeciusie, Aleksandrze Tansmanie, Arturze Rubinsteinie i Janie Karskim
- ogród pałacowy
- podczas Nocy Muzeów swoją inaugurację będzie miała ekspozycja plenerowa Bałuty: Mitologia/Faktografia
Atrakcje Nocy Muzeów
Noc Muzeów 2015 r. w Muzeum Miasta Łodzi nabierze wyjątkowego charakteru. Wydarzeniem tym rozpoczniemy obchody jubileuszu 40-lecia instytucji, której główna siedziba ulokowana jest w Pałacu rodziny Poznańskich. Nocna wędrówka po tej fabrykanckiej rezydencji stanie się podróżą w czasie, podczas której powrócimy do pierwszych lat działalności muzeum. Dla Zwiedzających przygotowaliśmy specjalne atrakcje w klimacie lat 70. XX w.:
- prezentację pierwszych nabytków Muzeum Miasta Łodzi i najnowszych eksponatów
- prezentację archiwalnych zdjęć z początków istnienia Muzeum Miasta Łodzi
- stanowisko starszego kustosza
Zasady zwiedzania
Wejścia do Muzeum będą odbywać się od ul. Ogrodowej o pełnej godzinie, od 18.00 do 24.00. W każdej turze wejdzie 250 osób. Muzeum nie udostępnia wejściówek we wcześniejszych terminach, nie można również zarezerwować wejścia na konkretną godzinę. Bezpłatne wejściówki zwiedzający otrzymają przed wejściem do obiektu.
Noc Muzeów w Muzeum Kanału "Dętka" /18:00-01:00/
Muzeum Kanału „Dętka” zaprasza na nocne zwiedzanie pod opieką przewodnika. Ciesząca się nieustającym zainteresowaniem placówka w Noc Muzeów będzie otwarta przez siedem godzin. Ze względu na bezpieczeństwo i komfort zwiedzania wstęp będzie podlegał określonym zasadom.
Muzeum będzie otwarte od godz. 18.00 do 1.00 (ostatnie wejście o godzinie 0.45). Zwiedzanie będzie odbywało się w grupach do 15 osób co 15 minut. Oznacza to, że w trakcie Nocy Muzeów do „Dętki” będzie mogło wejść jedynie 420 osób. Przewidywany czas oczekiwania na wejście, obliczony na podstawie doświadczeń z poprzednich Nocy Muzeów to trzy godziny.
„Dętka” dla regularnego ruchu turystycznego w sezonie 2014 będzie otwarta od 1 maja przez kolejne sześć miesięcy, cztery dni w tygodniu - od czwartku do niedzieli.
„Dętka” to podziemny, owalny zbiornik na wodę, wybudowany w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Jako jeden z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji zaprojektowany został przez brytyjskiego inżyniera, Williama Heerleina Lindleya. Nadzór nad całością prac budowlanych sprawował inżynier Stefan Skrzywan, budowniczy łódzkich wodociągów. Korytarzem „Dętki, wykonanym z czerwonej cegły można obejść plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na około półtora metra, co sprawia, że spokojnie można nim spacerować. Jest połączony zasuwami ze zbiegającymi się przy Placu Wolności kilkoma kanałami. W 2008 roku „Dętka” została przekształcona w muzeum, a jej wnętrze opatrzone archiwalnymi zdjęciami z czasów budowy kanalizacji w Łodzi oraz artystyczną instalacją przygotowaną przez Roberta Kuśmirowskiego - twórcę pochodzącego z naszego miasta.
Muzeum Kanału "Dętka" w dniach 16-17 maja 2014 r. będzie czynne jedynie w trakcie Nocy Muzeów. W niedzielę 17 maja będzie nieczynne.