Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Museum

Otwarte warsztaty multidyscyplinarne

13 czerwca (sobota), godz. 12:00-22:00
Dom, ojczyzna, granica / Ślady i transformacje
Otwarte warsztaty multidyscyplinarne

Miejsce: dom urodzenia Karla Dedeciusa
ul. Wólczańska 146
Wstęp wolny

„Pierwszy świat składał się z wytapetowanego na ciemno mieszkania i z podwórka, naszego placu zabaw, szczelnie zamkniętego przez otaczające budynki. Rzadko które z sąsiednich podwórzy mogło nam zaoferować choćby niewielki trawnik” – tak wspominał Karl Dedecius najwcześniejszy okres swojego życia.
Część wydarzeń związanych z obchodami jego 95. rocznicy urodzin odbędzie się w domu w którym urodził się późniejszy wybitny tłumacz, przy ul. Wólczańskiej 146.
Znaczenie tego miejsca w historii Łodzi podkreślą projekcje materiałów dokumentalnych związanych z Karlem Dedeciusem na fasadzie  kamienicy. W wyniku konsultacji z mieszkańcami  podwórze – tę „małą ojczyznę” – wspólnie poddamy transformacji za pośrednictwem roślin, a aby odnieść się do pamięci tego miejsca przeprowadzimy warsztaty plastyczne techniką frottage. Ta metoda, wymyślona w 1924 roku przez artystę Maxa Ernsta, sprawia, że struktura materii zostaje przeniesiona bezpośrednio na papier. Jedna z prac utrwalających ślady przeszłości (noszone m.in. przez chropowate powierzchnie ścian, drewnianych drzwi i innych miejsc podwórza) zostanie oprawiona i podarowana Karlowi Dedeciusowi.  Zapraszamy też na wernisaż wszystkich stworzonych przez Łodzian prac i na grill.

Harmonogram:

12:00 – 15:00
Transformacja podwórza za pośrednictwem roślin. Koncepcja i prowadzenie: Łukasz Nowacki (Fundacja Transformacja).

16:00 – 18:00
Warsztaty plastyczne techniką frottage -  przygotowanie „odcisków” domu Karla Dedeciusa w prezencie dla tłumacza. Koncepcja i prowadzenie: Urszula Sroczyńska, Beata Ścieglińska.

19:00
Wernisaż powstałych w czasie warsztatów prac + grill.

21:00
Projekcja filmu o Karlu Dedeciusie.

 

Więcej o projekcie Karl Dedecius. Literatura-Dialog-Europa>

E-mailPrint option in slimbox / lytebox? (info) Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum